banner200
banner235
banner225
06 Ekim 2016 Perşembe 08:43
Soma'da tacizin üstü kapatıldı mı?
banner188
banner213
banner230

ERK ACARER [email protected] @eacarer

301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla uzun süre gündemden düşmeyen Soma'nın şimdiki gündeminde taciz iddiaları var. Soma Fen Lisesi'nde yaşanan taciz ve mobbingin üstünün kapatıldığı iddia ediliyor. Lise Müdürü A.A. hakkında, 'okul düzenini bozduğu, öğrencilere mobing uyguladığı ve kız çocuklarını odasına alıp kapıyı kapatarak, onları saatlerce dışarı bırakmadığı' gerekçesiyle BİMER üzerinden şikâyette bulunuldu.

Yakın arkadaşlarmış!
Şikâyet üzerine Soma Kaymakamlığı 30 Mayıs’ta 'inceleme emri' vererek olayın soruşturulmasını istedi. İnceleme konusu, şu şekilde belirtildi: "Soma Fen Lisesi Müdürü A.A.'nın 'ögrencilere mobbing uyguladığı', 'kız öğrencilerle odasında bire bir saatlerce görüştüğü', 'okuldaki işleyişi bozduğu' iddiaları incelemenin konusunu oluşturmaktadır." Kaymakamlık tarafından Soma Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı yazıldı. Ancak bu aşamadan sonra, olay normal seyrinden çıktı. Soma Milli Eğitim Müdürü, A.A.'nın soruşturulması için İlçe Milli Eğitim'de Şube Müdürü olarak görev yapan H.C. isimli kişiyi görevlendirdi. İddialara göre bu üç yönetici birbiriyle yakın arkadaştı.

H.C.'nin muhakkik olarak atandığı soruşturma kısa sürede tamamlandı, A.A.'nın suçsuz olduğuna karar verildi ve dosya işlemden kaldırıldı. Aslında bahsi geçen lise müdürü, olayı soruşturan şube müdürü ve dahası Soma Milli Eğitim Müdürü hakkındaki iddialar ilk değildi. Bu yöneticilerin dışarıda da görüştükleri, Soma'da faaliyet yürüten 'Memurlar Derneği'ne üye oldukları yerel basına yansımıştı. Basına yansıyanlar arasında, 'aynı üçlünün' maden işçilerinin yövmiyelerinden kesilerek inşa edilen Soma Linyit Lisesi'ni dönemin kaymakamının karşı çıkmasına rağmen, iktidar vekilleriyle hareket ederek imam hatip okuluna dönüştürdükleri de bulunuyordu.

İddialar bitmiyor
İddialar arasında, aynı ekibin, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 5 okul mürdürünün puanlamasını kasıtlı olarak düşük göstererek görevden aldırdıkları, fakat müdürlerin açtıkları dava neticesinde görevlerine döndükleri de var. Soma Fen Lisesi iki okula bölünmüş durumda. Eğitim kurumunun içinden çıkan Cemil Meriç Lisesi'nde müdür olarak görevini sürdüren A.A.'nın, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş'ın yazıp bastırdığı 'Okumanın Gücü' adlı müfredat dışı kitapları okulda sattığı ve öğrencileri bu kitaptan sınava tabi tuttuğu da ortaya çıktı. Hem soruşturmayı yürüten Soma Milli Eğitim Şube Müdürü H.Ç. hem de şikâyetlere konu olan okul müdürü A.A., aynı zamanda Memurlar Derneği, Eğitim-Bir Sen ve Ensar Vakfı'nın faaliyetlerini yürütüyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.10.2016 08:43
Anahtar Kelimeler:
DavaEğitim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol