banner200
banner222
17 Nisan 2016 Pazar 17:23
Siyasi partilerden Merkel'e Türkiye uyarısı
banner188
banner213
banner230

Siyasi partiler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Türkiye'ye yapacağı ziyarette düşünce ve basın özgürlüğü konularında açık ve net ifadelerde bulunmasını istedi.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Katarina Barley, Bild am Sonntag'a verdiği demeçte, "Angela Merkel'in önümüzdeki hafta Türkiye'ye yapacağı ziyarette, basın ve düşünce özgürlüğü konusunda kesin ve net sözcükleri bulmasını temenni ediyorum" dedi. Barley, basın ve düşünce özgürlüğü gibi temel haklar olmaksızın demokrasinin düşünülemeyeceğini belirterek, "Türk hükümeti de bu hakları tanımak zorundadır" dedi.

‘ÖZÜR GEZİSİNE DÖNÜŞMEMELİ'
Yeşiller Partisi de Türkiye ziyaretiyle ilgili olarak Başbakan Merkel'a çağrıda bulundu. Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Anton Hofreiter, Merkel'den ziyareti sırasında muhalefet temsilcileri ve hükümete eleştirel bakan gazetecilerle de görüşmesini talep etti. Hofreiter, "Ziyaret Merkel'in 'üzücü bir özür gezisine' dönüşmemeli" dedi.

Bir başka muhalefet partisi Sol Parti de Angela Merkel'in Türk hükümetine somut açıklamalar yapmasını talep etti. Sol Parti Eş Genel Başkanı Katja Kipping, "Merkel Kürtlere karşı insan hakları ihlalleri ve düşünce özgürlüğünün problemli bir biçimde kısıtlanması konularını da dile getirmek zorundadır" dedi.

MERKEL 23 NİSAN'DA TÜRKİYE'DE
Almanya Başbakanı Merkel 23 Nisan'da Türkiye'yi ziyaret edecek. Merkel'e ziyaretinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermans da eşlik edecek. Üç lider Antep'e giderek, Kilis'teki mülteci kampını ziyaret edecek.


Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 17.04.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol