banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Ocak 2016 Pazartesi 11:42
'Sinemada patlamış mısır yemek yasaklansın' kampanyası başlattı

İngiltere'de yaşayan bir adam, sinema salonlarında tüketilen patlamış mısırın sesinin ve kokusunun rahatsız edici olduğunu ve film izleme keyfini azalttığını söyleyerek salonlarda mısırı yasaklanması için bir kampanya başlattı.

Radikal'de yer alan habere göre, 1990’ların başında sinema salonlarında tüketimi hızla yaygınlaşan patlamış mısırın, İngiltere’deki film salonlarında tüketilmemesi için bir kampanya başlatıldı. Mike Shotton isimli 39 yaşındaki adam, mısırın kokusunun ve tüketilirken çıkan sesin film izleme keyfini kaçırdığını söyleyerek, film salonlarında mısır satışının sonlandırılması için çalışmalara başladı.

SWSN’de yer alan habere göre, 2015’in son ayında tüm dünyada gösterime giren Star Wars: Force Awakens’ın gösteriminden sonra kampanyayı başlatma kararı alan Shotton, yalnızca sinema salonlarını ikna etmeye çalışmakla kalmıyor, hükümetinde bu konuda katı adımlar atması için çabalıyor. Star Wars gösterimi için uzun süredir bekleyen Shotton, kendisi gibi filmi dikkati dağılmadan izlemek isteyecek pek çok hayranın olduğunu bildiğini ancak salondaki patlamış mısır sesi yüzünden bunu gerçekleştiremediğini söyledi.


Mısır sesinin kendisini küçüklüğünden beri rahatsız ettiğini söyleyen Shotton, bağımsız yazarlık yapıyor. ‘Bulunduğum ortamda arka planda bir ses olunca yalnızca ona odaklanıp, onu duyan biriyim’ diyen adam, yürüttüğü çalışma için bir video da hazırladı. Shotton’ın 32 yaşındaki eşi Maria da eşinin başlattığı bu kampanyada koordinatör olarak çalışarak destek veriyor. Çiftin internetteki imza kampanyasına şu ana kadar 456 kişi katıldı.

Shatton kampanyası konusunda oldukça gerçekçi beklentileri olduğunu söylüyor. Bu kampanya yeterince ilgi görüp fazla miktarda imza toplarsa, bir başka kampanya daha başlatıp, konunun hükümet tarafından değerlendirilmesi için bir yol açmış olabileceğini söylüyor.

Ancak Shotton’ın aksine, sinema salonlarında patlamış mısır tüketiminin yasaklanmasını istemeyenler de var. Üstelik bu gruptakiler de Shatton’ın bu kampanyasına sessiz kalmak yerine, karşı bir kampanya açarak sinemada mısır satışının yasaklanmasını engelleyecek bir imza kampanyası da açtılar.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 25.01.2016 11:42
Anahtar Kelimeler:
MısırFilmSinemaİngiltere
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177