banner200
banner235
banner225
25 Ocak 2016 Pazartesi 12:22
Sığınmacılara zorunlu 'bileklik': Çıkarırsan yemek yok!
banner188
banner213
banner230

İngiltere'ye bağlı Galler'in başkenti Cardiff'te mültecilere kırmızı renkli bileklik takma zorunluluğu getirildiği ortaya çıktı.

Cardiff'e yerleştirilen sığınmacılar, kendilerine verilen kırmızı bileklikleri takmaya mecbur ediliyor. Çalışmaları yasak olduğu için kendilerine verilen günde 3 öğün yemeğe bağımlı sığınmacılar, bileklileri çıkarmaları halinde yemek alamıyor.

Renkli bileklik uygulaması altında bir ay geçiren bir sığınmacı, Karar.com'da yer alan The Guardian haberine göre yaptığı açıklamada, burada geçirdiği günleri “hayatının en zor günleri” olarak nitelendirdi.

Sığınmacı, “Bileklikleri takmazsak içişleri bakanlığına bildirileceğimiz söyleniyordu. Kaldığımız binadan yemek yemek yediğimiz binaya her gün 10 dakikalık bir yürüyüşle geçiyorduk, cadde boyunca bilekliklerimiz görünecek şekilde yürüyorduk. Yoğun trafiği olan yolda sürücüler kornaya basıyor ve bazen arabalarının pencerelerinden uzanıp bize, 'Ülkenize geri gidin' diye bağırıyorlardı" diye konuştu.
Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı ihaleyle sığınmacıların Cardiff'teki barınma ve iaşesinden sorumlu şirket Clearsprings Ready Homes'tan yapılan açıklamada, uygulama doğrulandı. Şirket bilekliklerin, taşıyıcılarının sığınmacı olduğunu gösterecek herhangi bir logo veya işaret içermediğini belirterek uygulamayı savundu.

'ÇIKARIRSAN AÇ KALIRSIN'
Sığınmacıların çalışmasına izin verilmeyen Birleşik Krallık'ta, bazı bölgelerde sığınmacılara az miktarda para verilirken, bazı bölgelerde de market alışverişi yapmalarına imkan veren kartlar sağlanıyor.
Ülkeye yeni giren sığınmacılar ise içişleri bakanlığının "ilk yerleşim" diye nitelediği merkezlere sevk ediliyor. Bu merkezlerdeki sığınmacılar para da kart da verilmiyor. Yatacak yer sağlanan sığınmacılara, günde 3 öğün yemek sunuluyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol