banner200
banner235
banner225
09 Mayıs 2016 Pazartesi 18:42
Sigarayı bırakan hamile kadınlara 300 Euro
banner188
banner213
banner230

Fransa'da hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 Euro'ya kadar para ödeyecek. Uygulama, 'mali teşvikin, nikotin bırakılmasına nasıl etki ettiğini' inceleme amaçlı yapılan bir deney kapsamında gerçekleştirilecek

İndependent’ın haberine göre; deney, sağlık bakanının Avrupa’da sigara içen hamile kadınların sayısının en fazla Fransa’da olduğunu açıklamasının ardından yapılıyor. Hamile kadınlara önce 20 Euro ödenecek ve bu kademeli olarak artacak. Eğer tekrar sigara içmeye başlamazlarsa, ödenecek miktar 300 Euro'ya kadar çıkabilecek.

Paris’teki devlet hastaneleri ile Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ortak çalışması, para vermenin gebelikte tütün tüketimini azaltmaya teşvik edip etmediğini inceleyecek.

HAMİLE KADINLARIN EN ÇOK SİGARA İÇTİĞİ ÜLKE FRANSA
Deneye, 18 yaş üstü en az dört aydır hamile olan ve her gün beşten fazla sigara içen kadınlar katılabilecek. Çalışma kapsamında elektronik sigara ve diğer tütün maddeleri ise yasak.

Hamile kadınlar kurallara uyup uymadıklarının tespit edilebilmesi için düzenli olarak kontrolden geçecek. Geçen yılın verilerine göre her 5 Fransız kadından 1’i hamilelik döneminde sigarayı bırakmadı.

Fransa Sağlık Bakanı Marisol Touraine, “Avrupa ülkeleri arasında sigara içen en fazla hamile kadının Fransa’da olduğunu” söyledi.

Sigara içmek gebelik süresince cenine oksijen tedarikini azaltıyor ve düşük riskini, prematüre veya düşük doğum ağırlığı riskini artırıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.05.2016 18:42
Anahtar Kelimeler:
FransaAvrupaSağlık
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol