banner200
banner222
08 Haziran 2016 Çarşamba 15:43
SGBP hükümeti uyardı: Kıdem tazminatına dokunan yanar!
banner188
banner213
banner230

Türk-İş’e bağlı bazı sendikalardan oluşan Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), hükümeti ve sermaye sınıfını bir kez daha uyardı: “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kırmızı çizgimize her ne sebeple ve şartla dokunulursa dokunulsun, bizim için GENEL GREV nedenidir.”

Önerilerin hiçbirini ciddiye almıyoruz’
SGBP Dönem Sözcüsü Mustafa Türkel, yaptığı yazılı açıklamada, AKP hükümetinin kıdem tazminatı ile ilgili değişiklik önerisini her fırsatta gündeme getirdiğine dikkat çekti. Hükümetin bu yolla sanki bu konuda toplumsal bir talep varmış gibi gösterme çabasının nafile olduğunu belirten Türkel, şunları kaydetti:

“SGBP olarak kıdem tazminatı ile ilgili görüşümüzün dün olduğu gibi bugün de aynı olduğunu bir kere daha belirtiriz. Kıdem tazminatıyla ilgili önerilerin hiçbirini ciddiye almıyor ve tartışma gereği duymuyoruz. Kıdem tazminatı bağlı bulunduğumuz Türk-İş Konfederasyonu’nun da bizlerin de tek tek ‘KIRMIZI ÇİZGİ’sidir. Kırmızı çizgimize her ne sebeple ve şartla dokunulursa dokunulsun bunu GENEL GREV sebebi kabul edeceğimiz Türk-İş Genel Kurullarında karar altına alınmıştır. Biz altına imza attığımız bu kararın arkasındayız ve gerektiğinde hiç tereddüt etmeden uygulayacağımızdan hükümet ve sermaye sınıfının hiç şüphesi olmasın.”

‘30 gün olursa evet mi diyeceksiniz!’
Türk-İş yönetiminin tutumunu da eleştiren Türkel, “Kıdem tazminatında ’30 gün kazanılmış bir hak’ diyen Türk-İş Başkanı, tıpkı özel istihdam bürolarında yaptığı gibi bir hinlikle mi bunu yapıyor, yoksa gerçeklerden bihaber mi davranıyor? 30 gün kabul edilirse fona ‘evet’ mi diyecek? Bu tür laf cambazlıklarının en taze sonucu özel istihdam bürolarına verilen işçi kiralama yetkisi, yani kölelik yasasıdır” ifadelerini kullandı.

‘Dokunan yanar! Deneyin görün…’
Türkel, tüm işçilerin kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmesi için taleplerini ise şöyle sıraladı:

-Kıdem tazminatında tavan kaldırılsın,

-İşçinin her biçimde ve sebeple işten ayrılışında kıdem tazminatı ödensin,

-İşçinin çalıştığı tüm süreler tazminata esas kabul edilsin,

-Kıdem tazminatı konusunda işçinin mağduriyet yaşamaması için Kıdem Tazminatı Garanti Fonu oluşturulsun,

-İşçi alacakları yargı tarafından öncelikli alacaklardan kabul edilsin.

Sadece bu talepler doğrultusunda yapılacak bir değişikliği kabul edeceklerini vurgulayan Türkel, “Aksi takdirde bir kez daha uyarıyoruz; izin vermeyeceğiz! Kıdem tazminatına dokunan yanar! Deneyin görün…” dedi.

Türkel, hükümetin kıdem tazminatına dokunulmayacağını açıklamaması durumunda önümüzdeki günlerde kitlesel açıklama ve eylemler yapacaklarını da ekledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.06.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol