banner200
banner222
30 Ağustos 2016 Salı 12:23
Seyhan Nehri’ndeki kirlilik balıkları öldürdü
banner188
banner213
banner230

Seyhan Nehri'ndeki kirlilik her sene bu manzaraya sebep oluyor.

Bölge sakinleri ve çevreciler isyanda. Kurallara uymayan şahıs ve kurumlara cezai yaptırımlar uygulanmasını isteyen vatandaşlar, Seyhan Nehri’ndeki kirlilik nedeniyle balıkların her sene toplu olarak öldüğünü hatta bu zehirli balıkları yiyen kuşların da tehlikede olduğunu belirtti.

Sahile vuran ölü balıklar olduğu ihbarını alan Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu, Tarsuslularca Adana Irmağı boğazı denilen, Adana'dan gelip Tarsus sahilinde denizle birleşen Seyhan Nehri’nin boğazına geldiklerine gördükleri manzara karşısında şok olduklarını belirtti.

BÖLGEDEKİ BÜTÜN CANLILAR RİSK ALTINDA

Başkan Dokucu, “Her yıl bu dönemlerde mutlaka bu toplu balık ölümleriyle karşılaşıyoruz. Zaman zaman daha az adetli ölümlerle de karşılaşıyoruz. Caretta ölümleri, yunus ölümleri, deniz kuşları ve endemik türlerimizden mavi yengeç ölümleri de bu sahilde sıkça karşılaştığımız ölümlerden. Bu toplu balık ölümlerinin besin zincirini nasıl etkilediğini hepimiz bilmekteyiz. Bazen zehirlenen balıkları yiyen kuşlar da ölmekte. Bizler hem Tarsuslular hem de doğa severler olarak bu işe bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu nehrin geldiği bütün kollara atık bırakan fabrikalar denetlenmeli ve düzenli kontroller yapılmalıdır. Kurallara uymayan şahıs ya da kurumlara ağır cezalar verilmelidir. Her zaman söylediğimi yeniden söyleyeceğim. Doğa koruma bilincinin çocukluk yaşlarda edinimi için ilköğretimden itibaren ders olarak okutulmalıdır. Aksi takdirde bizden sonraki nesiller de bu sahnelerle karşılaşacak” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.08.2016 12:23
Anahtar Kelimeler:
DoğaAdanaAtıkAvAvcılar
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol