banner200
banner235
banner225
26 Temmuz 2016 Salı 11:03
‘Sendikaların kapatılması Anayasa’ya uygun değil’
banner188
banner213
banner230

KESK, 19 sendikanın OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kapatılmasına tepki gösterdi: “OHAL Kanunu, sendika kapatma yetkisini içermemektedir. Ancak sıkıyönetim ilan edildiği durumlarda sendika ve konfederasyonlar kapatılabilir”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan ilk kanun hükmünde kararnameyle (KHK) 19 sendikanın kapatıldığına dikkat çekti, bu durumun Anayasa’ya ve yasalara aykırı olduğunu açıkladı.

KESK’ten önceki gün yapılan yazılı açıklamada, “Darbecilerle mücadelenin demokrasi çerçevesinde, anayasal sınırlar içerisinde, hukuka, uluslararası sözleşmelere bağlı kalınarak sürdürülmesi gerektiğine dair yaptığımız uyarılara rağmen, yayımlanan OHAL kararnamesine bakıldığında, siyasal iktidarın süreci adeta bir darbe hukukuyla ilerletmeye devam ettiği görülmektedir” denildi.

Söz konusu kararnamenin; gözaltı süresinin 30 güne çıkarılması, görevden alınan kamu görevlilerinin bir daha kamuda istihdam edilmeyeceği, kapatılan kurum-kuruluşların mal varlıklarının Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Hazine’ye bedelsiz devri gibi pek çok tartışmalı düzenlemeyi içerdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde kapsamlı bir açıklama yapacağız. Diğer taraftan sendikaların ve konfederasyonların kapatılmasını düzenleyen KHK’ye kayıtsız kalınamaz” ifadeleri kullanıldı.

‘Aba altından sopa gösteriliyor’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kararnamede, aralarında sendika ve konfederasyonların da yer aldığı, kapatılan kurumların bunlarla sınırlı kalmayabileceği, yeni tespit edilecek kurumların ilgili bakanlıklarda bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine bakan onayı ile kapatılacağı da düzenlenmiştir. OHAL döneminde bile askıya alınamayacak olan ve Anayasa’nın 15. maddesinde ifadesini bulan temel haklar çiğnenmekle birlikte, uluslararası sözleşmeler ve ilgili pek çok kanun maddesi ihlal edilerek sendikaları kapatma kararı düzenlenmiş ve ‘kapatılan kurumların bunlarla sınırlı kalmayabileceği’ ifadesiyle kapatılan sendikaların dışında kalan sendika ve konfederasyonlara da adeta aba altından sopa gösterilmiştir.”

Kararnamenin ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ/PYD) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen kurum ve kuruluşlara yönelik’ olduğunun söylendiğine işaret edilen açıklamada, “Ancak tıpkı yaklaşık bir haftadır süren açığa almalarda yaşandığı gibi, hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden ilerletilen bu sürecin bir cadı avına dönüşebileceğine dair kaygılarımız artmaktadır” denildi.

‘Ancak sıkıyönetim ilanında olur’

“KESK olarak, hiçbir ayrım yapmaksızın, sendika ve konfederasyonların kapatılmasına karşı olduğumuzun altını çiziyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, sendikaların KHK ile kapatılmasının Anayasa’ya açıkça aykırı olduğu vurgulandı: “OHAL Kanunu, sendika kapatma yetkisini içermemektedir. Bu bir sıkıyönetim uygulamasıdır ve ancak sıkıyönetim ilan edildiği durumlarda sendika ve konfederasyonlar kapatılabilir. Bu nedenle OHAL Kanunu’na dayanılarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle sendikaların kapatılması, başta Anayasa’ya, sonra da kanunlara aykırıdır. Hükümeti, tüm sendikaların, konfederasyonların ve sendikal hakların karşı karşıya bulunduğu bu tehdit ve kaygıların ortadan kaldırılması için Anayasa’ya ve yasalara uygun adımlar atmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol