banner200
banner222
10 Ekim 2016 Pazartesi 08:23
Şemdinli’de bombalı saldırı
banner188
banner213
banner230

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde Durak Karakolu'na dün bombalı araçla saldırı düzenlendi. PKK'nin düzenlediği saldırıda 10 asker ve 8 sivil hayatını kaybetti. Hakkâri Valisi, saldırıda 11’i asker olmak üzere 27 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Olay, Şemdinli - Yüksekova karayolu üzerinde yol kontrolü yapılırken, PKK’nin bombalı aracı Şemdinli yönünde patlatmasıyla gerçekleşti. Saldırı sonrası bölgede çatışma çıktı. Patlamanın etkisiyle yolda 5 metre derinliğinde, 10 metre genişliğinde çukur oluştu. Karakolun nizamiyesinde de ağır hasar meydana geldi.

Valilik saldırının detaylarını da verdi. Açıklamada, yol denetim ve arama noktasına kontrolsüz olarak yaklaştığı tespit edilen kamyonete dur ihtarı yapıldığı, aracın durmaması üzerine ateş açıldığı, ancak PKK’lilerim etraftan da ateş açtığı, belirtildi. Bombalı araçta yaklaşık "5 ton patlayı"cının infilak ettirildiği ifade edildi.

5 ton patlayıcı kullanıldı

Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı. Yıldırım, "5 ton bir patlayıcıyla yol kontrol noktasına intihar dalışı yapan bir kamyonet, canlı bomba, kendisini ve bombayı patlatmak suretiyle bu olay meydana gelmiştir" diye konuştu.

‘Önüne geçilemeyen eylemler...’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı yazılı açıklamada olay için “Önüne geçilemeyen eylemler de yaşanabilmekte” dedi. Erdoğan, “Ankara’da teröristlerin etkisiz hale getirilmeleriyle önlenen girişimin, İstanbul’da ise 10 vatandaşımızın yaralanmasıyla neticelenen saldırının ardından yapılan Şemdinli eylemi, bunun en açık ifadesidir” ifadelerini kullandı.

Sorun çözme makamında olduklarını unutmasınlar’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada AKP’ye bir mesaj verdi. Kılıçdaroğlu açıklamasında, “Bilinmelidir ki ülkemize, demokrasimize, birlikte barış içerisinde yaşama irademize yönelen bu saldırılarının failleri hain amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasamızda belirtilen şekilde, ülkesi ve milletiyle birlik ve bütünlük içerisinde var olmaya devam edecektir. Her gün gelen şehit haberlerinin yarattığı acı, ailelerimizin ocaklarına düşen ateş, icra makamında olanların yükümlülüklerini artırmaktadır. Bu acıların dinmesi, halkımızın huzura kavuşması için icra makamında olanların basiret ve sorumlulukla hareket etmesi gerekmektedir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki basiret ve sorumluluk, kendileri tarafından yeterince kavranmış değildir. Yönetenler şikâyet eden değil, sorunları çözme makamında olduklarını asla unutmamalıdır. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Twitter üzerinden "Türkiye terör örgütlerine asla teslim olmayacaktır. Bu menfur saldırıların hesabı sorulacaktır"’ dedi.

‘Kalıcı barış tesis edilmeli’

HDP’den yapılan yazılı açıklama ise, gittikçe derinleşen çatışma ve savaş ortamının her geçen gün yeni acılar yarattığına dikkat çekilerek, “Her barış çağrısına, çabasına ve girişimine karşı savaş politikalarını yükselterek, gerginlik ve kutuplaşmayı artırarak cevap veren siyasi iktidar ortaya çıkan bu acı tablonun en doğrudan sorumlusudur”denildi. “Partimiz, nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü şiddete karşıdır ve bu ilkesel duruşundan asla taviz vermemektedir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, yaşanan tüm acılardan ve bu savaşın yarattığı yıkımdan tek çıkış yolunun kalıcı barışın bir an önce tesis edilemesi olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bir kez daha vurguluyoruz ki, bizler barış ve çözüm konusunda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız. Kalıcı bir barış ortamı için herkes üzerine düşeni yapmalı, sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme yönünde adımlar atılmalıdır.”

Geçici yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), saldırıyla ilgili, Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi. Yasağın, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, yaralılar ve hayatını kaybedenlere ait görüntü ve görselleri kapsadığı kaydedildi.

Öte yandan, TSK, bombalı saldırının ardından bölgede “hava destekli, geniş çaplı” operasyon başlatıldığını duyurdu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.10.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol