banner200
banner222
17 Mayıs 2016 Salı 13:44
Selvi AKP'deki temayül yoklamasından çıkan ilk üç ismi yazdı
banner188
banner213
banner230

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi AKP'de genel başkan adayı için yapılan temayül yoklamasından çıkan ilk üç ismi yazdı.

Selvi'nin kulislere dayandırdığı yazısına göre yoklamada sıralama Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Numan Kurtulmuş şeklinde gidiyor.

"Süreç AK Parti ile MHP’yi yakınlaştırdı. Bahçeli’nin kurultaya gitmemeye, AK Parti’nin ise partili cumhurbaşkanlığını gerçekleştirmeye ihtiyacı var" diye yazan Selvi MHP'nin bölünme sürecine girdiğini de belirtti.

'MHP ve HDP BARAJ ALTI KALABİLİR'

Selvi yazısının MHP ile ilgili kısmında "Meral Akşener kongreyle sonuç alamazsa, kendisiyle birlikte hareket edenlerle bir parti kurabilir. Bu durumda MHP kan kaybedecek. Türkiye partisi olma yolunda barajı aşan HDP ise terörle mücadelede başarılı bir sınav veremediği için barajın altına düştü. 2016 sonu ya da 2017 başında yapılacak bir erken seçimde, MHP ile HDP barajın altında kalabilir. Bu durumda, 3 Kasım 2002 seçimlerinde olduğu gibi AK Parti ve CHP’den oluşan bir Meclis tablosu ortaya çıkar. Böylece, AK Parti tek başına Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunluğa sahip olur." yorumunda bulundu.

Selvi yazısına şöyle devam etti; "Erdoğan, AK Parti’ye hâkim. AK Parti’nin tek lideri var, o da Erdoğan. Tamam. Ama netice itibariyle bu fiili bir durum. Resmi olarak genel başkanı değil. O nedenle, “Ama benim bir partim yok” diye değerlendirme yapması yadırganmamalı. Düşük profilli, yüksek profilli değil tek profil var; o da Erdoğan profili. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a uyumlu bir başbakanı seçmek.

Dün il başkanlarının nabzı tutuldu.

Bir parti yöneticisiyle konuştum. Teşkilatlarda geleceğe ilişkin bir kaygı olmadığının altını çizdi. Bunun Erdoğan’ın güçlü liderliğinden kaynaklandığını ifade etti.

İl başkanları toplantı girişinde üç mesaj verdiler:

1- Kongreye ortak adayla gidilecek.
2- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kanaati belirleyici olacak.
3- Genel başkan kim olursa olsun onun arkasında duracağız.

Bu arada ilk temayül yoklamasında Binali Yıldırım ismi açık ara ön plana çıktı:

1- Binali Yıldırım.
2- Bekir Bozdağ.
3- Numan Kurtulmuş

Bu ne demek? Birinci Erdoğan, ikinci Erdoğan, üçüncü yine Erdoğan

Başka bir ifade ile temayül yoklamasından Recep Tayyip Erdoğan çıktı.

AK Parti’de sürpriz yok.

Su akıp yatağını buluyor.

Binali Yıldırım ismi her geçen gün daha çok ön plana çıkıyor."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.05.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol