banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Mart 2016 Çarşamba 15:03
Savcının itirazı üzerine aralarında Avukat Hüseyin Boğatekin'in

Savcının itiraz ettiği ve mahkemenin yakalama yönünde karar çıkardığı 21 kişiden 7'si dün gece İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme, aralarında avukat Hüseyin Boğatekin'in de olduğu 6 kişinin tutuklanmasına karar verirken, TUAD yöneticilerinden Mahmut Daştan ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) 7 avukatın da aralarında bulunduğu 27 kişinin serbest bırakılmasına savcılığın yaptığı itiraz üzerine mahkeme 4 ÖHD üyesi avukat ve 17 kişi hakkında tutuklanmaları yönünde yakalama kararı çıkartırken, 3 avukat ve 3 kişi hakkında istenilen tutuklama talebini reddetmişti.

ÖHD üyesi avukat Hüseyin Boğatekin, TUAD üye ve yöneticileri Mahmut Daştan, Faysal Karademir, Şengül Kaçar, Cemalettin Gordegir, Mehmet Halil Olcay ve Ayşe Başar dün akşam İstanbul 8.Sulh Ceza Hakimliği'nde hakim karşısına çıktı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan 14 kişiye ise ulaşılamadığı için hakım karşısına çıkartılmadı.

Hakim karşısına çıkan ve sabah saatlerine kadar sorgulamaları devam eden 7 kişiden Mahmut Daştan, adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, avukat Hüseyin Boğatekin, TUAD üye ve yöneticileri Faysal Karademir, Şengül Kaçar, Cemalettin Gordegir, Mehmet Halil Olcay ve Ayşe Başar tutuklandı.

Böylece, mahkemenin, tutuklanması yönünde arama kararı çıkardığı 21 kişiden 7'si hakim karşısına çıkartılıp, 6'sı hakkında tutuklama kararı verilirken, 14 kişi hakkında ise yakalama kararı devam ediyor.(D

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.03.2016 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177