banner200
banner235
banner225
28 Temmuz 2016 Perşembe 17:03
Savaş bölgelerinde çocuklar işkenceden ölüyor
banner188
banner213
banner230

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre, gözaltında tutulan çocukların bir kısmı işkence nedeniyle hayatını kaybediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna göre, altı farklı çatışma bölgesinde ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları gerekçesiyle binlerce çocuk, çoğu zaman aylarca, hatta yıllarca gözaltında tutuluyor.

Örgütün 35 sayfalık raporunda, Afganistan, Kongo, Irak, İsrail, Nijerya ve Suriye gibi çatışma bölgelerinde gözaltında tutulan çocukların bir bölümünün işkence gördüğü, bazılarının gözaltındayken hayatını kaybettiği belirtildi.

''ASILSIZ ŞÜPHE İLE GÖZALTINA ALINIYORLAR''

Raporda, 18 yaşından küçüklerin, IŞİD ve Boko Haram gibi örgütlerle mücadele çerçevesinde kapsamı genişletilen ve muğlak terörle mücadele yasaları uyarınca güvenlik tehdidi oluşturdukları iddiasıyla gözaltına alınmasının, çoğu zaman uluslararası hukukun ihlal edilmesine yol açtığına dikkat çekildi.

Rapora göre, gerçekten suç teşkil eden eylemlerin yanı sıra birçok çocuk asılsız şüphe ve güçsüz delillerle veya aile üyelerinin terör faaliyetinde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıyor.

Örgüt, Suriye ve Nijerya'da sayısız çocuğun, gözaltındayken bakımsızlık, açlık, susuzluk ve işkence nedeniyle yaşamını yitirdiğine, Afganistan'da güvenlik güçlerinin, çocuklara yetişkinlerden daha sıklıkla işkence ettiğine dikkati çekti.

''HEM KIZ HEM ERKEK ÇOCUKLAR GÖZALTINA ALINIYOR''

Raporda, Irak'ta güvenlik güçlerinin, hem kız hem erkek çocuklarını gözaltına aldığı, terörist faaliyetlerde bulunan aile üyeleri hakkında zorla bilgi edinmek için işkenceye başvurduğu, İsrail'de de yüzlerce Filistinli çocuğun, başta İsrail askerlerine taş atmak olmak üzere her yıl güvenlikle bağlantılı suçlamalardan askeri mahkemelerde yargılandığı kaydedildi.

Raporun, 2 Ağustos'ta BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınacağı belirtildi.

()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.07.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol