banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Mayıs 2016 Salı 12:23
Sarraf'ın 'bağış' açıklamasının ardından, Emine Erdoğan'ın

Rıza Sarraf’ın kefalet dilekçesinde, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu Togem-Der’e Sarraf’ın yaptığı yüklü bağışlar tarih tarih sıralanmıştı. Ancak Togem-Der’in kendi web sayfasında derneğe destek veren işadamları listesinde Sarraf’ın isminin olmadığı dikkat çekmişti. Bu haberlerin basına yansımasından sonra Togem-Der’e ait olan web sayfasının apar topar yayından kaldırıldığı görüldü.

Cumhuriyet'ten İlhan Tanır'ın haberine göre, Rıza Sarraf’ın 150 kez ‘bağış’ yaptığını söylediği, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu belirtilen Togem-Der’in web sitesi kapatıldı.

19 Mayıs’da Rıza Sarraf’ın kefalet dilekçesi ve ekleri hâkim Richard Berman’a sunulmuş ve basına da yansımıştı. Bu 22 sayfalık dilekçede Sarraf mahkemeye ne kadar hayırsever bir işadamı olduğunu ispat ve kefalet talebinin kabulü için Türkiye’de bağış yaptığı dernek ve kişi isimlerine de yer vermişti. Bu listede sıkça yer alan Togem-Der’e 17 Aralık ve sonrasında 2.5 milyon dolar civarında ‘bağış’ gönderdiği ortaya çıkmıştı. Ancak derneğin web sitesindeki bağışçılar listesindeki 200 kişi arasında Rıza Sarraf’ın adı yoktu.

Takvim netleşiyor

ABD’nin Miami kentinde tutuklanan Rıza Sarraf’ın yargılanma takvimi de işliyor. Bir sonraki basamak 2 Haziran’da kefalet talebinin görüşülmesi olacak. Daha önce savunma avukatlarına Başsavcı Preet Bharara kapıyı açmamıştı ve kefaletle serbest kalma konusunda görüşmeyi reddetmişti. Cumhuriyet’in New York’daki Adliye çevrelerine yakın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, bu görüşmede Bharara’nın ofisi Hâkim Berman’ın da kendilerinin görüşüne katılarak, Zarrab’ı kefalet karşılığı da olsa şu an bulunduğu federal hapishaneden serbest bırakmayacağını bekliyorlar.

16 Haziran tarihinde ise başsavcılık ve Zarrab’ın savunma ekibi görüşerek, başlayacak duruşma serisi için tarihler belirlenecek. New York yargı sistemini bilen New York’lu bir hukuk adamının ifadesine göre Bharara’nın o zamana kadar asıl iddinameyi sunması mümkün. Başsavcılığa yakın bazı kaynakların Cumhuriyet’e belirttiğine göre ise Başsavcılık programına göre duruşmalar eylül ayında başlayacak.

Türk basınını izliyor

Cumhuriyet’e bilgi veren kaynaklar, Başsavcı Bharara ve Hakim J. Richard Berman’ın ofislerinin günlük olarak Türk basınında dava ile çıkan haberleri izlediğini ifade ettiler. Hakkındaki bazı haberlere Berman’ın tepkili olup olmadığı sorulduğunda ise kaynak, “Tepki yok, 70 yaşındaki Amerika’nın en seçkin hâkimi hakkındaki iddialara sadece gülüyorlar’’ dedi. (Cumhuriyet)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 24.05.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177