banner200
banner235
banner225
04 Ağustos 2016 Perşembe 16:24
Sarraf 'rüya takım' için serveti gözden çıkardı
banner188
banner213
banner230

New York Times, ABD'de yargılanmayı bekleyen Rıza Sarraf'ın savunma avukatlarından bir 'rüya takım' oluşturduğunu yazdı. Haberine göre, 16 kişilik avukat kadrosu, Sarraf'a on milyonlarca dolara mal olacak.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın Sarraf davasını yakından takip eden muhabiri Benjamin Weiser imzasıyla yayımlanan haberde, İran asıllı Türkiye vatandaşı Sarraf'ın 6 ayrı hukuk şirketiyle anlaştığı ve dava sürecinde kendisini savunacak avukat sayısının 16 kişiye çıktığı belirtildi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre; New York Times, Sarraf’ın 'rüya takım'ında yer alan avukatların mahkeme süreci için ne kadar vekalet ücreti alacağının bilinmediğini belirtti. Ancak gazete, üst düzey ve tanınmış avukatlardan oluşan bu rüya takımın mahkeme sürecinde Sarraf’a on milyonlarca dolara mal olacağını iddia etti.

Her biri alanında yıldız

New York Times, bu tahmini şimdiye kadar bu avukatların beyaz yakalı davalarda aldığı kamuoyuna açıklanmış ücretlere dayandırarak yaptığını ifade etti. Sarraf'ın, avukatlık mesleğinin yıldızlarını kendisini savunması için tuttuğunu, mahkemede suçlu bulunması ihtimaline karşı, karara itiraz etmek için daha şimdiden temyiz davalarının en başarılı avukatlarını tuttuğu belirtildi.

Sarraf suçlamaları kabul etmiyor

Gazete, Sarraf'ın mart ayında tutuklanmasının ardından ilk olarak ünlü savunma avukatı Benjamin Brafman’ı tuttuğunu hatırlatarak "Ancak Sarraf Brafman ile yetinmedi. Brafman’ın ardından hepsi birbirinden üstün yeteneklere sahip çok tecrübeli ve tanınmış 15 avukatı daha kendini savunmaları için tutup bir rüya avukat takımı kurdu” ifadelerine yer verdi.

New York Times, Sarraf’ın şimdiye kadar altı ayrı hukuk şirketi ile anlaştığını belirterek bazı avukatların geçmişlerini anlatan bir listeyi de yayımladı.

O isimlerden bazıları

Benjamin Brafman: ABD’de ünlülerin avukatı olarak biliniyor. Ceza davalarında yaptığı olağanüstü savunmalarla tanınıyor. IMF eski Başkanı Strauss-Kahn’ı savundu. Çok sayıda ünlü ve beyaz yakalının savunmasını üstlendi.

Joshua Kirshner: Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Benjamin Brafman ile birlikte çalışıyor.

Paul D. Clement: ABD Hükümeti adına yüksek mahkeme eski başsavcısı. Temyiz davalarında uzman. Hükümetten ayrılıp avukatlığa başladıktan sonra çok sayıda dava kararını temyizden iptal ettirmesiyle biliniyor.

Viet D. Dinh: Eski ABD Adalet Bakan Yardımcısı. Davanın savcısı Preet Bharara’nın Harvard’da birlikte okuduğu eski ve çok yakın arkadaşı.

William A.Burck: Beyaz Saray Eski Hukuk Danışmanı. Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Rüşvet davası devam eden FIFA’nın savunma avukatı.

Christine H. Chung: Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı. Temyiz davalarında uzman.

Edward O’Callaghan: Eski New York Güney Bölgesi Savcı Yardımcısı.

Marc A. Agnifilo: Eski New Jersey Federal Savcısı.

Şeyda Yıldırım: Sarraf’ın Türkiye’deki avukatı. Yıldırım, Sarraf’ın New York’ta devam eden dava sürecinde Amerikalı avukatlarla eşgüdüm içerisinde çalışıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol