banner200
banner222
20 Mart 2016 Pazar 19:42
Sarkozy: Türkiye’nin Avrupa’da yeri yok
banner188
banner213
banner230

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nikolay Sarkozy, Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olmadığını, bu yüzden de AB’ye üye olmasının ‘aklı selime aykırı olduğunu’ söyledi. Sarkozy “Rusya, Türkiye’den çok daha Avrupalı bir ülke” dedi.

Görev süresi boyunca Türkiye’nin AB üyesi olmaması gerektiğini dile getiren eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, “Türkiye’nin büyük bölümü Asya’da. Büyük bir ülke, büyük bir medeniyet, ancak Asya ile Avrupa arasında bir köprü. Türkiye’nin AB’de yeri yok, bu görüşü her zaman destekledim. Akla yatkın olan da bu” dedi.

Sputnik'in haberine göre, sözlerine “Bu benim Türklere karşı olduğum anlamına gelmez, onlara ihtiyacımız var, Türkiye bir NATO üyesi olarak müttefikimiz” diye devam eden Sarkozy, Türkiye’nin AB standartlarının birçoğunu sağlayamadığını belirtti.

Sarkozy şunları söyledi: “Tek mesele bu değil. AB, Avrupalı ülkelerin birliği. Türkiye coğrafi anlamda dahi buna uymuyor, yalnızca Avrupa’ya kıyısı olan yalnızca bir boğazı var. Hem bunu tarihi, kültürel, ekonomik anlamda açıklamaya kalktığımızda da sorulacak sorular var. Bunu kabul ediyorsak, AB’nin sonunu istiyoruz demektir. Ayrıca konu Türkiye’nin katılımı olunca şunu da söylemek istiyorum, Rusya Türkiye’den daha da Avrupalı bir ülke.” (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.03.2016 19:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol