banner200
banner235
banner225
03 Mart 2016 Perşembe 15:43
Saray'dan hükümete bir uyarı daha
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, hükümetin "kişisel görüşleridir" dediği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "AYM'ninCan Dündar ve Erdem Gül kararına uymuyorum" sözleri için "Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, halkın oylarıyla seçilmiştir, kamu vicdanını temsil eder. Bu açıklama şahsını bağlar diyemezsiniz" açıklaması yaptı.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Akış da hükümete tepki göstermiş, "Erdoğan devletin ve hükümetin başıdır; açıklaması kişisel olarak konumlandırılamaz" demişti. Danışman Akış'ın sözlerinin sorulduğu Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Bir bürokratı muhatap almam. Ancak devletin başı Cumhurbaşkanı'dır, hükümetin başı Başbakan'dır" karşılığını vermişti.

Kanal 24 canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Gedikli, AYM'nin kararına ilişkin şunları söyledi:

"Devlet sırlarını ifşa etmiş ve gazeteciliği ajanlık olarak aracılık etmişler ve dava devam ederken AYM araya girip açıklama yaptı. AYM herkes karar uyacak derken beni eleştiremezsiniz demek istiyor. Hiç kusura bakmasın eleştirilir. Fransa'da Le Monde gazetesi devlet sırlarını ifşa ettiği için gazetecileri hapse girdi. Hayran olduğunuz Batı'da uygulama böyle. Bireysel başvuru yapılabilmesi için tüm yargı yollarının tükenmiş olması gerekiyordu. AYM sevdiği dosyaları mı öne çekiyor? 40. günde kararı nasıl alabilmiştir? Yıllardır bekleyen dosyalar varken neden bu dosya? Yurt dışında gazetecilik faaliyetinden dolayı hapse atılıyoruz diye yalan söylüyorlar. Ağır cezalık suçları böyle yutturuyorlar. Türkiye bölgesinde Suriye'de yaşananlar, PKK ve uzantısı terör örgütleriyle uğraşırken ajanlığın yolunu açtılar."

"1 Kasım seçim sonuçlarından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bizler ve halkımızdan intikam almaya çalışan bir CHP ve HDP var. Türkiye'de Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimiyle kökünden söküp atmak istedikleri devletimiz dimdik ayaktayız. Türkiye her şeye rağmen yoluna devam ediyor. Bunlar sandı ki jeopolitik olaylardan sonra girdaba gireriz. Ekonomimiz yavaşta olsa büyümeye devam ediyor. Milli olmak ve evrensel olmak önemli. Mevlana gibi bir ayağımız ülkemizde, diğer ayağımız dünyada olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu yapıyor."

Gedikli, "Başkanlık sistemini en azından konuşalım diyoruz. Neden korkuyorsunuz? Tartışın, konuşun beğenmezseniz yok deyin. Deniz Baykal bile CHP'nin müdürünü eleştirdi. Asıl diktatörlük şu anda CHP'de yaşanıyor. İnönü seçimi kazandığında millet bize muhalefet görevi verdi demişti. O gün bugündür de muhalefetteler, keşke muhalefet olabilseler. Milletimiz bu anayasayı yapmamıza izin vermeyenlere cevabı sandıkta zamanı geldiğinde verecektir. Kimin nerede durduğu ortada. Halkımızın gözü önünde yaşanıyor. Kimin yeni Türkiye'nin tarafında olduğu, kimin statükocu zihniyetle beraber olduğu ortadadır. Anayasa milli bir görev, bu idrak edilmeli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.03.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol