banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Nisan 2016 Cuma 09:23
Saray talimatıyla siyasi soykırım yapılıyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK
huseyinsimsek@birgun.net

HDP ve DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) yöneticilerine yönelik hız kazanan operasyonlarda son beş günde 25 yönetici ve üye gözaltına alındı. Çoğunluğu DBP Parti Meclisi (PM) üyelerinden oluşan 26 kişiden 14’ü tutuklandı.

Üç kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken geri kalan dört kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltında bulunan dört kişi henüz savcı karşısına çıkarılmadı. Operasyonlara HDP ve DBP, "Kürt siyasetçiler, siyasi soykırım ile karşı karşıya. Halkın iradesine operasyon yapılıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Kürtçe ifade vermek istediler

10 Nisan Pazar günü yapılan ilk operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. İfade için savcı karşısına çıkarılan siyasetçiler, savunmalarını Kürtçe yapmak isteyince tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. DBP PM üyeleri Çimen Işık, Turan Genç, Pero Dündar, Olcay Kanlıkaş, Yusuf Koyuncu, Fırat Alökmen, Abdullah Cin, DBP Yenişehir İlçe Yöneticisi Serdar Tursun, Ercan Bırakmak ve Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Zozan Toprak tutuklandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) çalışanı Seher Tümer, Mehmet Çınar, Fevzi Akdemir ile Orhan Karaca serbest bırakıldı.

22 Ocak’ta gözaltına alındıktan sonra HDP Kongresi’nin yapıldığı gün tutuklanan PM üyesi ve Parti Genel Saymanı Zeki Çelik’in yerine seçilen yeni Genel Sayman, PM üyesi Hüseyin Yılmaz da tutuklandı.

İşçiler İbrahim Durmuş, Rıdvan Sincar ve Mehmet Taha ikinci operasyonun ardından tutuklanırken gözaltına alınan Fatma Duman, Fırat Yıldız ve Aziz Mahmut Çınar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Yahya İdin, Diyarbakır yolculuğu sırasında Şırnak çıkışında gözaltına alındı.

Son olarak dün sabah saatlerinde DBP yöneticisi Ali Şimşek gözaltına alındı, gözaltındaki DBP Kayapınar İlçe Eşbaşkanları Mustafa Uyguner ile Sevim Adsoy’un işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Eşbaşkan 5 yıl tutuklu kalmıştı

Operasyonların hedefindeki DBP’nin Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de 2009'da çok sayıda Kürt siyasetçinin gözaltına alındığı operasyonlar sırasında tutuklanmış, beş sene cezaevinde kaldıktan sonra 2014’te serbest bırakılmıştı.

Talimat Saray’dan

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun yaptığı açıklamada, operasyon talimatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldiği belirtildi. Açıklamada, “2011’de AKP-Cemaat ortak çalışması ile yürütülen hukuk dışı operasyonlar, bugün Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor. Saray, partimizi ve milletvekillerimizi hedef göstererek bizleri marjinalleştirmeye, demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor” denildi.

‘Seçimde alamadığını operasyonla almak istiyor’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, partililere yönelik operasyonları şöyle değerlendirdi; “Operasyonların belediye başkanlarımızı görevden almak için yapıldığını düşünüyoruz. Gözaltı dalgası ile 2009'daki KCK operasyonlarını hatırlıyoruz. O operasyonlar çözüm sürecini engellemeye yönelikti. Böyle operasyonların arkasında siyasi nedenlerin olduğunu biliyoruz. Hükümetin belediyelerimize ciddi yönelimleri var. Seçimle alamadığı belediyeleri operasyonlarla almak istiyorlar. Kayyum atamak, belediye başkanlarımızı görevden almak için yapılmış bir operasyon olduğunu düşünüyoruz."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 15.04.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177