banner200
banner235
banner225
15 Nisan 2016 Cuma 09:23
Saray talimatıyla siyasi soykırım yapılıyor
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK
huseyinsimsek@birgun.net

HDP ve DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) yöneticilerine yönelik hız kazanan operasyonlarda son beş günde 25 yönetici ve üye gözaltına alındı. Çoğunluğu DBP Parti Meclisi (PM) üyelerinden oluşan 26 kişiden 14’ü tutuklandı.

Üç kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken geri kalan dört kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gözaltında bulunan dört kişi henüz savcı karşısına çıkarılmadı. Operasyonlara HDP ve DBP, "Kürt siyasetçiler, siyasi soykırım ile karşı karşıya. Halkın iradesine operasyon yapılıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Kürtçe ifade vermek istediler

10 Nisan Pazar günü yapılan ilk operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. İfade için savcı karşısına çıkarılan siyasetçiler, savunmalarını Kürtçe yapmak isteyince tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. DBP PM üyeleri Çimen Işık, Turan Genç, Pero Dündar, Olcay Kanlıkaş, Yusuf Koyuncu, Fırat Alökmen, Abdullah Cin, DBP Yenişehir İlçe Yöneticisi Serdar Tursun, Ercan Bırakmak ve Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Zozan Toprak tutuklandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) çalışanı Seher Tümer, Mehmet Çınar, Fevzi Akdemir ile Orhan Karaca serbest bırakıldı.

22 Ocak’ta gözaltına alındıktan sonra HDP Kongresi’nin yapıldığı gün tutuklanan PM üyesi ve Parti Genel Saymanı Zeki Çelik’in yerine seçilen yeni Genel Sayman, PM üyesi Hüseyin Yılmaz da tutuklandı.

İşçiler İbrahim Durmuş, Rıdvan Sincar ve Mehmet Taha ikinci operasyonun ardından tutuklanırken gözaltına alınan Fatma Duman, Fırat Yıldız ve Aziz Mahmut Çınar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Yahya İdin, Diyarbakır yolculuğu sırasında Şırnak çıkışında gözaltına alındı.

Son olarak dün sabah saatlerinde DBP yöneticisi Ali Şimşek gözaltına alındı, gözaltındaki DBP Kayapınar İlçe Eşbaşkanları Mustafa Uyguner ile Sevim Adsoy’un işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Eşbaşkan 5 yıl tutuklu kalmıştı

Operasyonların hedefindeki DBP’nin Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de 2009'da çok sayıda Kürt siyasetçinin gözaltına alındığı operasyonlar sırasında tutuklanmış, beş sene cezaevinde kaldıktan sonra 2014’te serbest bırakılmıştı.

Talimat Saray’dan

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun yaptığı açıklamada, operasyon talimatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldiği belirtildi. Açıklamada, “2011’de AKP-Cemaat ortak çalışması ile yürütülen hukuk dışı operasyonlar, bugün Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor. Saray, partimizi ve milletvekillerimizi hedef göstererek bizleri marjinalleştirmeye, demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor” denildi.

‘Seçimde alamadığını operasyonla almak istiyor’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, partililere yönelik operasyonları şöyle değerlendirdi; “Operasyonların belediye başkanlarımızı görevden almak için yapıldığını düşünüyoruz. Gözaltı dalgası ile 2009'daki KCK operasyonlarını hatırlıyoruz. O operasyonlar çözüm sürecini engellemeye yönelikti. Böyle operasyonların arkasında siyasi nedenlerin olduğunu biliyoruz. Hükümetin belediyelerimize ciddi yönelimleri var. Seçimle alamadığı belediyeleri operasyonlarla almak istiyorlar. Kayyum atamak, belediye başkanlarımızı görevden almak için yapılmış bir operasyon olduğunu düşünüyoruz."


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 15.04.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol