banner200
banner222
22 Mayıs 2016 Pazar 12:44
Saray ayarlı AKP kongresi
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müdahalesiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlık görevini devredeceği AKP olağanüstü kongresi Ankara’da toplandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AKP’nin ‘düşük profilli’ yeni genel başkanı ve başbakan olacak.

Salona Davutoğlu'ndan önce eşiyle birlikte giren Binali Yıldırım, partililere karanfil atarak salonun tamamını dolaştı. Ahmet Davutoğlu da 11.20'de salona girerek salonda oturanların üzerine karanfil attı.

Divan Başkanı Bekir Bozdağ da yaptığı açılış konuşmasında "AK Parti'nin tek lideri vardır, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır" diyerek çizgiyi çizdi.

Tek aday Binali Yıldırım

AKP, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Binali Yıldırım, genel başkanlık için tek aday. Kongrede Merkez Karar Yönetim Kurulu da seçilecek. Davutoğlu, kongrede son kez ‘Genel Başkan ve Başbakan’ sıfatıyla konuşarak veda edecek. Davutoğlu’nun görevden ayrılma kararını açıklamasındaki gibi görevde bulunduğu dönemde yaptıklarını anlatması ve birlik mesajı vermesi bekleniyor.

6 bin kişi davetli
Kongrede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, genel başkan adayı Binali Yıldırım ve Davutoğlu’nun hayatı kısa filmlerle anlatılacak. 6 bin kişinin davet edildiği kongreye, bu yıl yabancı devlet başkanları davet edilmedi. AKP, kongreye, Mısır, Bangladeş, Rusya’nın büyükelçilerinin yanı sıra ‘7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçleri ile terörle mücadele konusunda ortaya koyduğu tavır’ gerekçesiyle HDP’yi davet etmedi. Kongre nedeniyle Ankara’da birçok yol gün boyu ulaşıma kapalı.

Slogan: ''Kutlu yürüyüşe devam''
Kongrenin ana teması ‘Kutlu Yürüyüşe Devam’ sloganı. Yıldırım’ın konuşmasında yeni yol haritası, vaatler ve yeni reformlara ilişkin açıklamalar yapacağı bildirildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.05.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol