banner200
banner235
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 11:23
Saraçoğlu’nun TÜRGEV’e tahsisisin önü açıldı
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN / ANKARA

Saraçoğlu Mahallesi’nin, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi kesinleşti. Bu devir ranta açılmak istenen, Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nin TÜRGEV’e tahsis edilecek iddialarını kuvvetlendi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması düzenlediği ortak basın toplantısında Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini açıkladı. Toplantıda, Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir’e devredilmesinin TÜRGEV’e verileceğine dair kaygıları artırdığı ifade edildi.

"Kaymakam doğruladı"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu konuya ilişkin Çankaya Kaymakamlığında yaptıkları görüşmeyi şöyle aktardı:

“Kaymakam, Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini söyledi. Kaymakam, Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin projenin içeriğini bilmemekle birlikte Namık Kemal Ortaokulu, kütüphane ve tüketici haklarıyla ilgili binaların kendisinde kalmasını talep ettiğini ancak herhangi bir görüşme ve bilgilenme olmadığını ifade etti. Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Saraçoğlu Mahallesi’nin Lojman Statüsünün Kaldırılarak Ekonomiye Kazandırılması İçin Kamu Kurumlarına Yerel Yönetimlere Belediyelere Vakıflara Ve Derneklere Verilmesi Kararı’na açtığımız dava devam ederken böyle bir söylemle karşı karşıya kaldık. Büyükşehir’e devredilen alanların başına neler geldiğini biliyoruz. AOÇ’de 2006 yılında plan yapma yetkisi Büyükşehir’e verilmişti, bugün aynı durumla Saraçoğlu Mahallesi karşı karşıya kaldı, kaygılıyız.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol