banner200
banner222
08 Nisan 2016 Cuma 16:03
Şanlıurfa Barosu, Terör Şube Müdürlüğü'ne avukat atamasını
banner188
banner213
banner230

Şanlıurfa Barosu, avukatları dışladığı, rencide ettiği ve hukuk dışı uygulamalar yaptığını belirttiği Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) CMK kapsamında yapılan avukat atamalarını durdurduğunu açıkladı

Adliye önünde toplanan avukatlar, terörle Mücadele Şubesi'nde keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını belirterek bundan sonra Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) yönetmeliği kapsamında gözaltındaki kişilere adli yardım sunmak üzere yapılan avukat atamalarını durdurduklarını ilan etti. Baro Başkanı Hikmet Delebe, meslektaşlarının TEM Şubesi'nde dışlanıp, hakaretlere maruz kaldığını ifade ederek şöyle dedi:

"Mevzuatın amir hükümlerine göre yargı, emniyet makamları ve tüm kamu kurum ve kuruluşların görevini icra eden avukatlara her türlü kolaylığı sağlamakla yükümlü iken, maalesef avukatlar çoğu zaman engellenmektedir. Bu çerçevede özellikle TEM Şube Müdürlüğü'nde meslektaşlarımızın görev yapmalarının koşulları bütünüyle ortadan kaldırılmıştır."

Avukatların gittiği şubede müvekkilleriyle görüşmesinin engellendiğini ve sanıklar ile aynı muameleye tabi tutulduklarını da belirten Delebe, zaman zaman meslektaşlarının yaka paça dışarı çıkarıldığını ifade ederek, "Avukatlara adeta fişlenmekte ve gözaltındaki kişilerde bir algı oluşturarak meslektaşlarımızın görev yapmaları engellenmektedir. Dosyalarda kısıtlanma kararı bulunduğu söylenerek incelenmesi engellenmektedir. Avukatlara gösterilmeyen bu dosyaların içeriği algı oluşturulacak şekilde bir kısım medyada çarşaf çarşaf sergilenmektedir" diye konuştu.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne CMK kapsamında avukat atamasını durdurduklarını belirten Delebe, maruz kaldıkları uygulamaların sona ermesi halinde kararı sonlandıracaklarını ekledi. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.04.2016 16:03
Anahtar Kelimeler:
BaroYargıAvukatTerörTEM
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol