banner200
banner222
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:24
Sanatçılar Girişimi: Darbe ortamını hazırlayanlar da
banner188
banner213
banner230

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’nin yayınladığı basın bülteninden sonra Sanatçılar Girişimi de 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bu yana geçen süreçte yaşananlar üzerine bir bildiri yayınladı ve yarın akşam Taksim Meydanı’ndaki büyük buluşma için çağrıda bulundu.

Bildiride madde madde sürecin en doğru şekilde sonuçlanması açısından oluşturulması gereken koşullarla ilgili önerilerini, beklentilerini ve süreçle ilgili tespitlerini kamuoyuyla paylaşan Sanatçılar Girişimi’nin “Darbe ortamını hazırlayanlar da yargılansın” başlığını taşıyan bildiride önce çıkan şu maddeler şöyle:

1) Bugünün darbecileri tarafından tezgâhlanan, güvenlik ve yargı kurumlarındaki elemanlarınca yürütülen Ergenekon ve Balyoz davaları sırasında “Ben bu davaların savcısıyım” diyen kişinin bugün kendini topluma darbe önleyici kahraman gibi göstermeye çalışması akıl ve sağduyu ötesidir.

2) Tam tersine, söz konusu kişi ve kişiler; ordu, yargı, eğitim kurumları başta olmak üzere, bütün kamu kuruluşlarındaki cemaatçi örgütlenmelere göz yummuş, ortam hazırlamış, böylece de 15 Temmuz darbesinin alt yapısını oluşturmuşlardır.

>> Darbecilere yöneltilen suçlama “vatan hainliği” olduğuna göre, darbe ortamının hazırlayıcıları da aynı gerekçeyle yargı önüne çıkarılmalıdır.

>> Çatışmalar, gözaltılar ve tutuklamalar sırasında uygulandığı görülen linç girişimleri ve işkenceler de suçtur ve insanlık dışıdır.

>> Bu gibi uygulamaların sorumluları da saptanmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır.

>> Parlamento ve demokrasi, tek adam yönetimine olan üstünlüğünü bir kez daha göstermiştir. Ölümden kıl payı kurtulduğunu kendi ağzıyla itiraf eden cumhurbaşkanı da bu gerçeği istemeyerek ve dolaylı da olsa kabullenmek zorunda kalmıştır.

>> Şimdi yapılması gereken, bütün siyasal partilerin, bütün yurtseverlerin, cemaatçi darbeye ve darbelere karşı olduğu kadar sivil dikta heveslerine karşı da güçlü bir demokrasi ve yurtseverlik cephesi oluşturması; ülkemizin büyük aydınlanma ve bağımsızlık savaşımlarının dününe ve bugününe yaraşır bir duruş içinde, cesaretle, kararlılıkla bir arada olmasıdır.

>> Sanatçılar Girişimi OHAL uygulamaları sürecini de dikkatle izleyerek toplumsal vicdanının sözcüsü olmayı sürdürecektir.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.07.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol