banner200
banner235
banner225
24 Şubat 2016 Çarşamba 19:22
Salih'in kırmızı kartı Demirören'i de köşeye sıkıştırdı:
banner188
banner213
banner230

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolunun gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Bundan sonra Merkez Hakem Kurulu'nu biz atamayacağız, seçimle gelecek" dedi.

Süper Lig'in 22. haftasında oynanan Galatasaray - Trabzonspor maçında, hakem Deniz Ateş Bitnel'in tartışmalı kararları ülke gündemine oturmuştu. 4 kırmızı kartın çıktığı karşılaşma sonrası bugün TFF Başkanı Yıldırım Demirören bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TFF Başkanvekili Ali Dürüst, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve TFF yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Olağan yönetim kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Yıldırım Demirören, "Bugün burada buluşmamızın tek sebebi Galatasaray-Trabzonspor maçın da yaşananlar değil. Sebep sadece bir hakemimizin verdiği kararların, futbol kamuoyunda yarattığı infial de değil. Futbolcularımızın saha içindeki tutumları da bu toplantının tek sebebi sayılamaz. Kulüp yöneticilerimizin dile getirdiği şikayetlere cevap vermek de değil amacım. Meseleyi bunlardan ibaret sanmak yüzeysel kalır, asıl sorunu görmemize engel olur. Uzun yıllardır futbolun içinde olanlar bana hak verecektir, her sezon tam da bu dönem de aynı tartışma yeniden başlar. İsimler değişir, hakemler değişir, MHK'lar değişir, yöneticiler değişir, dedikodular, komplo teorileri, iddaalar değişmez, tartışmalar hiç bitmez. Hakem atamalarına şaibe düşürülmeye çalışılır. Büyüklerin kollandığı savunulur. Bu Merkez Hakem Kurulu bu sezonu bitiremez denir istifa temennileri dile getirilir. Şu hakem düdüğü assın, bu hakem kokartını atsın! Bu sene önceki senelerden farklı olarak bunlara bir de bahis iddiası ve kaos eklendi." diye konuştu.

"BEKLENEN BELLİ AMA BEN YAPMAYACAĞIM"

Tüm bunların Türk futbolunun doksanlı yıllardan beri beraberinde taşıdığı güvensizliğin sonucu olduğunu savunan Başkan Demirören, "Bu ortamda Federasyondan beklenen de bellidir. Ama ben bunları yapmayacağım. Mesela: Nasıl ki hakem atamalarına karışmıyorsam, bağımsız kurullarım varken, hakemlere uygulanacak yaptırımlara da şahsen karar vermedim ve vermeyeceğim! Koparılan gürültü nedeniyle Merkez Hakem Kurulu'muzun istifasını istemeyeceğim." ifadelerini kullandı.

Futbol Federasyonu Başkanı olarak yaşananlardan bir değil iki üzüntü duyduğunu aktaran Demirören, şöyle devam etti: "Benim bir değil iki büyük üzüntüm var. Birincisi Trabzonspor'umuzun yaşadığı mağduriyete en az Trabzonlular kadar üzülüyorum. Ancak bugün Trabzonspor'un canı yandığı için Trabzonspor'u konuşuyoruz. Düzen değişmedikçe yarın başka bir kulübün,başka bir camianın canı yanacaktır. Buna daha çok üzülüyorum. İkincisi, umut vaadeden bir hakemimizi kaybettiğimiz için üzgünüm. Aynı şekilde davranmaya ve yaşamaya devam edersek, daha çok hakem kaybedeceğiz. Bunu görüyor ve daha da üzülüyorum."

Üzülmekle yetinecek bir konumda olmadığının altını çizen Başkan Demirören, "Üzüntümün öfkeye dönüşmesine izin verme lüksüm de yok. Benim görevim, Genel Kurul'un bana verdiği yetkileri kullanarak meseleye çözüm önerileri üretmek uygun ve uygulanabilir olanları hayata geçirmektir. Şu an çözümle karşınızdayım. Deniliyor ki, kurullar kirli ilişkiler içinde, hatta şampiyonu belirliyor. Kurulları da biz atadığımız için, buradan hareketle, Federasyon töhmet altında bırakılıyor. Sanılıyor ki, atama yetkisinin verdiği güç bizi bu koltukta tutuyor. Hayır, bizim kullanmadığımız kullanılmasına izin vermediğimiz bu güce ihtiyacımız yok. Biz bu gücü Türk Futbolunun gelişimi doğrultusunda kullanılması için paylaşmaya hazırız. Gelirlerimizi paylaştığımız gibi bu erki de ülke menfaatleri için paylaşırız. Biz, "futbola" odaklanırız. Yöneticilerin maç sonu yaptığı açıklamaları dinleyeceğimize genç yeteneklerin hayallerini dinlemeye daha fazla vakit ayırırız. Penaltı mıydı değil miydi, top mu ele el mi topa gitti tartışmalarıyla uğraşacağımıza gençlerimiz hangi şampiyonaya gitti hangi şampiyona Türkiye'ye geldi onunla uğraşırız. Yani kulüplerin gelişimine altyapıya, oyuncu yetiştirme misyonumuza, tesisleşmeye, antrenör eğitimlerine Milli takımlara, organizasyonlara, engelli sporuna çocuklarımızın esenlik içinde futbol oynamasına daha da yoğunlaşırız." diye konuştu.

Demirören, hep hayalini kurdukları yeni bir futbol kültürünün yeşermesi için canla başla çalışmaya devam edeceklerini kaydederek, "24 Şubat 2016. Bu tarihi bir kenara not edin. Bugün uzun süredir ilgili organlarımızla üzerinde çalıştığımız, yeni sistemin kapılarını, işleyiş planını görüşlerinize ve uygulama sürecine açıyoruz. Daha önce bu sistemin ipuçlarını vermiştik, Avrupa Şampiyonası sürecinden hemen sonra da kamuoyuna sunmayı planlıyorduk. Yönetim Kurulu olarak adalet dağıtan Merkez Hakem Kurulu'nun Genel Kurul'un özgür iradesiyle ve üyelerin oylarıyla seçilmesinin hakem ataması ve uygulamalarıyla ilgili gereksiz soru işaretlerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yani artık kurulları Federasyon atamayacak. Futbol ailesinin üyeleri seçecek. Bu seçim olası bir etkileşimi de önlemek için Yönetim Kurulu seçimleriyle aynı yıl yapılmayacak.Dolayısıyla Yönetim Kurullarının hiç bir etkisi olmayacak. Üstelik bu sistem sadece Merkez Hakem Kurulu ile sınırlı kalmayıp Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulları için de uygulanmaya müsaittir." şeklinde konuştu.

FEDERASYON ÇALIŞTAY DÜZENLİYOR

Bu uygulama için Merkez Hakem Kurulu eski üyelerinden, Kulüpler Birliğine kadar futbolun tüm paydaşlarını bir araya getiren, özgün ve adil bir çözümün kurgulanması için ortak aklı harekete geçirecek bir çalıştay yapacaklarını anlatan Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü: "Futbol adamlarının, yöneticilerin, sporcuların, hakemlerin katkılarını alarak, hukukçularımızın görüşlerine başvurarak yönetmeliklere yeniden şekil vereceğiz. Bu sistemin tüm ayrıntılarını netleştirip zaman kaybetmeden önümüzdeki sezon hayata geçirmeyi istiyoruz. Evet, bu kararı şimdi açıklamamızda son dönemde yaşanan tartışmaların payı yok değil ama krizler aynı zamanda değişimi başlatmak için fırsattır. Yani kriz çözümü değil takvimi etkilemiştir. Gelin bu fırsatı daha da ileri götürelim biraz önce bahsettiğim çalıştayda sadece kurullarımızı değil paydaşlarımızı gerektiği gibi yansıtmayan Genel Kurul yapısı ve delege sistemini de gözden geçirip revize edelim. Böylece bütün bu gündelik tartışmalar, güvensizlikler, gerginlikler son bulacak, hakem hataları Kurullarımızın kararları Türk futbolunun temel sorunu gibi görünmekten çıkacaktır."

Türk futbol kamuoyuna da seslenen Demirören, birlik çağrısında bulundu.

Demirören, sözlerini şöyle tamamladı: "Buradan futbol ailemizin tüm üyelerine, kişi ve kurumlarına sesleniyorum, gelin sorunun parçası olmaktan şikayet etmekten vazgeçelim. Gelin kişisel ve kurumsal tüm kısa süreli çıkarları göz ardı ederek çözümün aktörleri olalım. Gelin futbol kültürünün gelişimi için taraftarlarımızdan istediğimiz hoşgörü ve anlayışa önce biz örnek olalım. Gelin hep birlikte futbolda uzlaşma kültürünü inşaa edelim. Farklı görüş, yaş, cinsiyet, kültür, din, mezhep ve sosyal sınıftan insanı gönülden ve koşulsuz bir araya getiren futbola daha fazla zarar vermeyelim. Tam tersine gelin bu güçlü bağ kurucu unsura sahip çıkalım. Gelin birlikte daha güzel günlere yürüyelim."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 19:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol