banner200
banner222
16 Mayıs 2016 Pazartesi 16:43
'Saldırı mağdurlarından dava harcı alınmasın'
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN / ANKARA

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, "terör mağdurlarının zararlarının giderilmesi için" açtıkları davalarda harç alınmamasına yönelik Harçlar Kanunu'nda değişiklik yapılmasını istedi.

TBMM Başkanlığı'na Kanun Teklifi sunan Sarıhan, canlı bomba saldırılarında, bombalamalarda ve çatışmalarda yaşamlarını yitirenlerin ailelerinin ve bu saldırılarda yaralananların açacakları davalar için harç alınmaması gerektiğini ifade etti. Sarıhan, "Terör eylemleri ile ilişkileri olmayan yurttaşlarımıza yönelik bu saldırılar, onların anne, baba, çocuk, eş ve çok sayıda yakın akrabasının yaşamlarında ciddi bir travma yarattı. Bu durum bile başlı başına cezadır" dedi.

"10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile görüşüldü"

Toplumun geniş kesimlerini madden ve manen ilgilendiren olaylara karşı, terörden zarar görenlerin zararlarının giderilmesine ilişkin var olan yasanın yeterli bir maddi giderim karşılamadığını ifade eden Sarıhan, şu ifadeleri kullandı:

"Mağdur tüm aileler, adaletin sağlanması amacı ile, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmayarak yakınlarının yaşam haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile idareye yönelik başvurularında ciddi dava harçları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durum, onların adaleti kısmen sağlayacak olan maddi ve manevi tazminat istemli başvurularının önüne engel olarak çıkmaktadır. Mağdurların geniş bir kesiminin maddi gücü bu davaların harcını yatırmaya yeterli değil. Yeterli dahi olsa, bu zararlardan idare doğrudan sorumludur. Bu nedenle, ailelerle ve onları temsilen kurulmuş olan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile yapılan görüşmeler sonucunda 3713 Sayılı Terörle Mücadele kapsamına giren eylemler veya Terörle Mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeni ile zarar gören gerçek kişilerin açacakları davalarda ve kanun yolu başvurularında harçtan muaf olmalarını sağlamak üzere 492 Sayılı Harçlar Kanunu’nda değişiklik yapılması amacı ile kanun teklifi verdik."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 16.05.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol