banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 10:23
Sağlıklı bir eğitim dönemine hazır mıyız?
banner188
banner213
banner230

Okul hastalıkları, biten yarıyıl tatiliyle birlikte yeniden anne babaları endişelendirmeye başladı. Kalabalık, havasız sınıflar ve hasta çocukların okula gelmesi gibi çeşitli nedenlerle çocuklar virüs ve bakterilerle karşı karşıya kalıyor. Verimli bir eğitim dönemi için çocukların sağlığına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Ebeveynlerin okul hastalıklarına karşı bilmesi gerekenler:

Doğru el yıkama ve temizlik kurallarını öğretin

Evde çok sık hasta olmayan çocuklar, kreş ve okul ortamında tam tersi durumla karşılaşmaktadır.
Ailelerin özellikle damlacık yoluyla bulaşan ve yayılan üst solunum yolu hastalıklarına dikkat etmesi gerekiyor. Hastalıklardan kısa sürede kurtulmak için aileler, çocuklarına ilk adımda doğru el yıkamayı ve temizlik kurallarını öğretmelidir.

Ateş, baş ağrısı ve kırgınlıkla gelen gribe dikkat!

Ateş, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık ile başlar. Öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı ardından akciğer enfeksiyonu, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklarla karışık bir hal alabilir.
Kış aylarında 2 yaşın altındaki çocuklarda gözlenen solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 80'i virüslerden kaynaklanır ve bu virüsler toplu yaşam yerlerinde bulaşarak ateş, baş ağrısı ve gribi beraberinde getirebilir.

Sık tekrarlayan ve uzun süren grip önemsenmeli

Nezle ve grip birbirine karıştırılmamalıdır. Nezlede hastanın genel durumu daha iyidir. Genellikle yüksek ateş görülmez. Hapşırık, burun akıntısı ve ardından da burun tıkanıklığı başlar.
Nezle ve grip gibi hastalıkların uzun sürmesi durumunda tuzlu su içeren burun damlaları kullanılabilir. Eğer bir çocukta yılda 5 defadan fazla tekrarlayan ve sinüzit, orta kulak, akciğer enfeksiyonu ile komplike olan solunum yolu enfeksiyonu geçirme şikayeti varsa mutlaka uzman bir hekim tarafından görülmelidir.

Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçının

Çocukta ateş, öksürük ve burun akıntısı varsa aileler zaman zaman telaşlanmakta ve hemen ilaç kullanımına yönelmektedir. Çocuklara gereksiz yere verilen antibiyotik, ateş düşürücüler ve öksürük şurubu virüs enfeksiyonlarına karşı etkili olmamakla birlikte doğal bağışıklık sisteminin de güçlenmesine engel olmaktadır.
Öksürük, oluşan salgıların solunum yollarından temizlenmesi için vücudun bir savunma mekanizması olarak işlev görür. Öksürük kesici özellik arz eden ilaçların kullanımı da vücudun bu doğal savunmasını bloke ettiği için önerilmemektedir.

Bademcik enfeksiyonunu grip ile karıştırmayın

Bakteriler yol açtığı bademcik enfeksiyonu ile virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonunu birbirinden ayırt etmek tedavi seçiminde de çok önemlidir. Bademcik enfeksiyonunda öksürük ve burun akıntısı genellikle olmaz, ateş, yutkunmada güçlük, iştahsızlık ve karın ağrısı ön planda olurken virüslerin neden olduğu gribal enfeksiyonlarda öksürük, burun akıntısı, halsizlik, yaygın kas ağrıları daha belirgin şikayet olarak gözlenir.

Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu "aşı"

Gribal enfeksiyonları önlemenin en önemli yolu aşılanmadır.
Şeker hastalığı, alerjik bronşit, bağışıklık yetersizliği ve doğumsal kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları olan çocuklara; ayrıca 6 aydan büyük her çocuğa eylül ile ocak ayları arasında grip aşısı yapılması öneriliyor.

Aspirin yerine yapılması gerekenler

* Sıvı alımını arttırın.
* Sigaraya maruz kalmalarını önleyin.
* Serumla burun temizliği önemli.
* C vitamini kullanımı hastalığın süresini azaltır.
* Oda sıcaklığını 22-25 derecede sabitleyin.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 10:23
Anahtar Kelimeler:
EğitimOkulKreşAşı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol