banner200
banner222
05 Nisan 2016 Salı 14:24
Sağlık Bakanı'ndan zayıflama haplarına ilişkin açıklama
banner188
banner213
banner230

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zayıflama haplarına ilişkin açıklama yaptı.

İnternetten "İlaç" satışı konusuna değinen Müezzinoğlu, "Tüketicilerin bu konudaki bilgi eksikliği ve tecrübesizlikleri istismar edilmekte halk sağlığı tehdit edilmektedir. 2014 yılı içerisinde 142 internet sitesi, 2015 yılı içerisinde 260 internet sitesi, 2016 yılı bu tarihe kadar 255 adet internet sitesi erişime tamamen engellenmesi talebiyle Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne bildirilmiştir" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zayıflama haplarına ilişkin açıklama yaptı. İnternetten "İlaç" satışı konusuna da değinen Müezzinoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Son zamanlarda özellikle zayıflattığı iddialarıyla pek çok ürünün internet ve diğer yollarla satışının yapıldığı görülmektedir. Bu ürünler genel olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen izinle Takviye Edici Gıda kapsamında piyasaya sunulmaktadır. Bu ürünler ilgili Bakanlıktan izin aldıktan sonra piyasada mevzuata aykırı şekilde tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı beyanlarla satılabilmektedir. Diğer taraftan hiçbir yerden izin almadan piyasada bulunan ürünler de değişik kanallarla pazarlanarak tüketicilere ulaşabilmektedir. Tüketicilerin bu konudaki bilgi eksikliği ve tecrübesizlikleri istismar edilmekte halk sağlığı tehdit edilmektedir.

EN SIK RASTLANAN SAĞLIK BEYANI İFADELERİ, "AÇ KALMADAN ZAYIFLATIR, ZAYIFLAMA MUCİZESİ"

Kurumumuz tarafından konunun kamu sağlığını tehdit etmesi sebebiyle mevzuata aykırı sağlık beyanıyla yapılan bu ürün tanıtım ve satışlarına yönelik idari para cezaları ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelikte Sağlık Beyanı, "İnsan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden tüm ifadeler" olarak tanımlanmaktadır. Yapılan incelemelerde en sık rastlanan sağlık beyanı ifadeleri, "Aç Kalmadan Zayıflatır, Zayıflama Mucizesi, Metabolizmayı ve Yağ Yakımını Hızlandıran Tek Ürün" şeklindedir. Söz konusu ifadelerin yer aldığı tanıtım ve reklamların engellenmesi amacıyla işlemler yürütülmektedir. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.04.2016 14:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol