banner200
banner222
29 Eylül 2016 Perşembe 13:23
Rusya'dan ABD'ye çok sert 'Halep' yanıtı
banner188
banner213
banner230

Rejim güçleri Halep kentine yönelik operasyonlarını sürdürürken, ABD'den Moskova Yönetimi'ne çok sert tepki geldi.

Rusya'dan ABD'ye yanıt ise gecikmedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Bir atı su kenarına yönlendirebilirsiniz ama atı o suyu içmeye zorlayamazsınız. Bizim de kendi yaklaşımlarımız ve kendi prensiplerimiz var" dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Halep'teki hava operasyonlarının devam etmesi hâlinde ABD'nin Rusya ile Suriye konusundaki müzakerelerini sona erdireceğini söyleyen Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu açıklamasına ilişkin olarak, "Tehdit politikasıyla bir yere varmak imkansız" dedi.

ABD’den Rusya’ya Suriye tehdidi Ryabkov, Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Bu (Kerry'nin açıklamaları), ABD ve müşterilerinin lehine olacak kararları zorla kabul ettirmek amacıyla uygulanan bir tehdit ve şantaj politikası. Bu şekilde bir anlaşma ve istikrara ulaşmak imkansız" deyip ekledi: "Bir atı su kenarına yönlendirebilirsiniz ama atı o suyu içmeye zorlayamazsınız. Bizim de kendi yaklaşımlarımız ve kendi prensiplerimiz var."

Rusya ve ABD'nin Suriye'yle ilgili bir anlaşmaya varmasının, 'herkes için uygun olan bir denge ve eşitliğe ulaşma' gereksinimi nedeniyle uzun sürdüğünü belirten Ryabkov, "Şimdiyse bu anlaşma ABD tarafından sorgulanıyor. Bu, onların siyasi seçimi. bunlar Washington'daki savaş çığırtkanı grupların ve Rusya ile olan ikili ilişkilere daha fazla zarar vermek isteyenlerin pozisyonlarının güçlenmesinin bir yansıması" dedi. Ryabkov'a göre, ABD'nin Suriye ve Rusya karşıtı bir söylem benimsemesinin sebebi, anlaşmadaki yükümlülüklerinin pek çoğunu yerine getirmemiş olmaması. "Bu, bizim için hiçbir zaman kabul edilebilir olmayan tek taraflı yaklaşımlar dayatmakla ilgili" diyen Ryabkov, "Bu durumun, Halep'teki durumla, halkın insani problemleriyle ya da orada her gün yaşanan trajediler hakkında duyulan kaygılarla ilgisi yok. Tüm bunlar salt politika ve jeopolitik" ifadelerini kullandı.

ABD’DEN RUSYA’YA SERT TEHDİT

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın ve Suriye’nin Halep’te düzenlediğini iddia ettiği bombardımanlar sona ermezse, Moskova’yla tüm teması kesme tehdidinde bulunmuştu.

Halep’te yaptığı operasyonları durdurması konusunda acil adımlar atılmazsa Rusya’yla olan ikili ilişkileri askıya alacaklarını söylediğini aktaran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ABD’li bakanın ‘kaygılarını’ dile getirdiğini ifade etmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol