banner200
banner222
22 Eylül 2016 Perşembe 16:22
Rusya uçuşa yasak bölge önerisini reddetti
banner188
banner213
banner230

Suriye'de geçici ateşkesin sona ermesiyle çatışmalar tekrar başlarken, Türkiye ve ABD'nin gündeme taşıdığı 'uçuşa yasak bölge' önerisi Rusya tarafından reddedildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'nin Suriye'de sadece Suriye ordusunun değil Rus hava güçlerinin de uçuş gerçekleştirmesinin yasaklanmasını önerdiğini belirtti.

Ryabkov'a göre, Suriye'de Rus ordusu dahil tüm hava güçlerinin belirli bölgelerde uçuşlarını durdurması şeklindeki önerinin işleme şansı yok. Ryabkov "Bu şema, ABD ve diğer aktörler, sorununun çözümünün savaştan geçtiğine emin olan yapıların güç kullanmamasını sağlayana kadar uygulanabilecekmiş gibi görünmüyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısında, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde Suriye uçaklarının uçuşunun yasaklanması gerektiğini söylemişti. Kerry, "Suriye ordusu ülkenin kuzeyindeki kilit bölgelerde hava saldırısı düzenlememeli" diye konuşmuştu.

BM Genel Kurulu'ndan dünyaya seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, daha önce birçok kez dile getirdiği uçuşa yasak bölge önerisini bir kez daha yinelemişti. Erdoğan "Azez'den Fırat'a kadar bir terör koridoru olmaktan çıktı ve böylece burası bir barış koridoru haline gelmiş bulunuyor... Yine bu bölgede, ülke dışına gitmiş mültecilerin de kullanacağı tüm sosyal donatılara sahip yerleşim yerleri inşa etmeyi planlıyoruz. Bunun için güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik kararlı bir duruş göstermeli ve birlikte çalışmalıyız." dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.09.2016 16:22
Anahtar Kelimeler:
ABDCumhurbaşkanıBM
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol