banner200
banner222
26 Temmuz 2016 Salı 13:03
Rusya: Türkiye'ye yönelik vize kısıtlamalarını kaldırabiliriz
banner188
banner213
banner230

Moskova'daki Türk heyeti ile ikili ilişkilerin tüm alanlarını konuştuklarını söyleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türk vatandaşlarına yönelik vize rejimi konusunda Ankara ile görüşmeler yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Sputnik'in haberine göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile yaptıkları görüşmelerin ardından açıklama yapan Dvorkoviç, Rusya ile Türkiye arasındaki charter seferlerinin Rus uzmanların güvenlik önlemlerine ilişkin denetimlerinden sonra başlatılabileceğini söyledi.

CHARTER UÇUŞLAR İÇİN UZMANLARIN İNCELEME SONUÇLARI BEKLENECEK

Dvorkoviç, söz konusu denetimlerin 9 Ağustos'ta Türkiye ve Rusya liderlerinin Saint Petersburg'da yapacağı zirveden önce gerçekleştireceğini de kaydetti.

Öte yandan Dvorkoviç, 24 Kasım'dan sonra Rusya tarafından askıya alınan vize serbestisi uygulamasıyla ilgili olarak da 'iki ülke arasındaki vize kısıtlamalarının gerekli güvenlik seviyesinin sağlanması durumunda kaldırılabileceğini' ifade etti.

Dvorkoviç, "Vize rejimi konusunda dışişleri bakanlıkları ve ilgili merciler arasında görüşmeler yapılması konusunda anlaşma sağladık. Terör ve aşırılık eylemlerine karışmış kişilerin Rusya'ya geçişinin engelleneceği hususunda garanti verilmesi gerekiyor. İlgili merciler arasında bu konularda anlaşma sağlandığında, vize kısıtlamasının kaldırılması için hazırlıklara başlanabilir" ifadelerini kullandı.

'AKKUYU KONUSUNDA HIZLI HAREKET EDECEĞİZ'

Heyetlerarası görüşmede ele alınan bir diğer konu ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini oldu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali konusunda 'bir hareket olduğunu' belirten Dvorkoviç, "Türkiye, projenin hukuki boyutuyla ilgili çalışmalarını tamamlıyor. Akkuyu konusunda hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

'İYİ NİYET OLURSA, TÜRK AKIMI'NDA İLERLEME SAĞLANIR'

Öte yandan Dvorkoviç, Rusya ve Türkiye'nin iyi niyet ortaya koyması halinde, Türk Akımı projesinde ilerleme sağlanmasının mümkün olduğunu söyledi.

"Ankara, Türk Akımı ile ilgili müzakerelere başlamaya hazır olduğunu teyit etti" diye devam eden Dvorkoviç, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın bugün Türk meslektaşlarıyla bu projeyi masaya yatıracağını bildirdi.

Dvorkoviç, Türkiye'deki darbe girişiminin Türk Akımı için çok fazla risk oluşturmadığının da altını çizdi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol