banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Nisan 2016 Cuma 12:44
Rus kanalından Türkiye-IŞİD belgeseli

Sputnik'in haberine göre, Rus RT televizyonu, Suriye'de cihatçıların arkalarında bıraktıkları ve IŞİD'in Türkiye'yle 'bir hayli yakın' ilişkisi olduğuna işaret eden dokümanları ve tanık ifadelerini bir araya getirdiği yeni bir belgesel hazırladı.

In the Name of the Profit (Kazanç Adına) adlı yeni belgeselde, RT'nin, Suriyeli Kürt güçler tarafından martta IŞİD'den geri alınan Haseke'nin Şeddadi kasabasında bulduğu bir dizi belge bir araya getirildi.

Bu kasaba, çevresindeki petrol sahaları ve tesisleriyle biliniyor. Nitekim RT'nin burada bulduğu belgelerden bazıları, IŞİD'in kaçırdığı petrolün boyutlarını ortaya koyan faturalardı. RT'ye konuşan bir petrol rafinerisi çalışanı ise "IŞİD, Türkiye'ye petrol satmasa, onlardan karşılığında silah alamazdı. Hep petrolle gidip silahla döndüler" demişti.

​Ayrıca RT, içlerinde Türk sınırında vurulan damgalar bulunan bir dizi cihatçı pasaportu ve Türkiye'de basılmış 'cihat broşürleri' ele geçirmişti.

'TÜRKİYE-SURİYE SINIRINI GEÇMEK, SOKAKTA KARŞIDAN KARŞIYA GEÇMEK KADAR KOLAYDI'

Sputnik'in geçtiği habere göre, RT, Kürt güçlerin yakaladığı bazı IŞİD militanlarıyla da röportaj yapmıştı. Bunlardan biri IŞİD'in Türkiye'ye petrol sattığını kabul ederken, bir diğer olan Muhammed Ahmed de Türkiye sınırını geçmenin 'bir hayli kolay' olduğunu anlatmıştı: "Suriye-Türkiye sınırını geçmek bir sokakta karşıdan karşıya geçmek gibi bir şeydi."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 29.04.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177