banner200
banner222
29 Temmuz 2016 Cuma 20:23
Ruhani'nin kardeşine yolsuzluk suçlaması
banner188
banner213
banner230

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin kardeşinin ve özel danışmanının adının yolsuzluk dosyasına karıştıkları iddia edildi.

Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı Musa Gazanferabadi, Devrim Muhafızları Ordusu İstihbarat Birimi'nin de soruşturmaya dahil olduğu bir bankacılık yolsuzluğu dosyasıyla ilgili bilgi verdi.

Gazanferabadi, bir yolsuzluk dosyasına adı karıştığı iddia edilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi ve özel danışmanı Feridun'un en az müebbet hapis istemiyle yargılanabileceğini söyleyerek; "Dosya hakkında tam olarak bilgi sahibi değilim ancak Hüseyin Feridun'un bu yolsuzluk şebekesiyle bağlantısı olduğuna ilişkin bilgiler mevcut" dedi.

YOLSUZLUĞU ÖZENDİREBİLİR

Söz konusu yolsuzluk dosyasıyla ilgili ciddi girişimlerde bulunulması gerektiğini aksi takdirde ülkedeki yetkililer ve memurların yolsuzluk konusunda cesaretleneceğine dikkati çeken Gazanferabadi, "Cumhurbaşkanı, kardeşi için en az müebbet hapis isteminde bulunmalı" ifadesini kullandı.

Bir süre önce ortaya çıkarılan bankacılık yolsuzluğuyla ilgili devlete ait bankalardan Millet Bankası'nın astronomik maaş skandalı nedeniyle görevinden azledilen eski Genel Müdürü Ali Restgar, 19 Temmuz'da Devrim Muhafızları istihbarat birimleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi de Restgar'ın hem astronomik maaş alan müdürler arasında bulunması hem de büyük bir yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındığını açıklamıştı.

50 KAT FAZLASI

İran'da üst düzey devlet yetkililerinin maaş bordrolarının basına sızdırılmasıyla üst düzey devlet yetkililerinin ciddi ekonomik sorunların yaşandığı ve işsizliğin en yüksek seviyede bulunduğu bir dönemde, almaları gereken maaşın 50 kat fazlasını aldığı ortaya çıkmıştı. Yüksek maaş aldıkları ortaya çıkan birçok üst düzey yetkili görevden alınmış bazıları da istifa etmişti.

()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.07.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol