banner200
banner235
banner225
20 Haziran 2016 Pazartesi 22:03
RSF: Özgür Gündem’e destek verenlerin tutuklanması ‘utanç
banner188
banner213
banner230

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Özgür Gündem gazetesinde, nöbetçi yayın yönetmenliği kampanyasında görev alan gazeteci Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve akademisyen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasını ‘utanç verici’ diye niteledi.

Mahkeme, Önderoğlu, Nesin ve Fincancı’nın, ‘terör örgütü propagandası yaptıkları’ gerekçesiyle tutuklanmalarına karar vermişti.

‘Beklenmedik ve utanç verici bir durum’

RSF Doğu Avrupa ve Merkez Asya Temsilcisi Johann Bihr, “Erol Önderoğlu, Türkiye’de ifade özgürlüğünün en ön sıradaki savunucusu olarak tüm dünyada tanınıyor. Onun terörizmle suçlandığını ve her zaman ifşa ettiği ihlallerin mağduru olduğunu görmek beklenmedik ve utanç verici bir durum. Önderoğlu ve Özgür Gündem’le dayanışma kampanyasına katılan diğerleri hakkında başlatılan tüm soruşturmaların acilen kapatılması çağrımızı yineliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan üç ismin tutuklanmasını ‘basın özgürlüğünün akıl almaz bir içimde düşüşü’ diye niteleyen RSF, Terörle Mücadele Kanunu’nun gazeteciliği baskı altına almak amacıyla kötüye kullanıldığını ve Özgür Gündem’in de bu yasaların mağduru olduğunu söyledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.06.2016 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol