banner200
banner216
27 Temmuz 2016 Çarşamba 08:23
Reuters: 'TSK kırık dökük bir güç oldu'
banner188
banner213

Reuters, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk ordusunun kırık dökük bir güç haline geldiğine dair bir haber analize yer verdi. Londra merkezli uluslararası haber ajansı, girişimin hızla çökertildiğini ama NATO’nun ikinci büyük ordusundaki bölünmeleri kızıştırıp gözler önüne serdiğini ve IŞİD, PKK gibi tehditlerle başa çıkma kabiliyetine dair soru işaretlerini beraberinde getirdiğini belirtti. Haftalar önce Suriye sınırını teftiş ederken PKK ve IŞİD’le mücadeledeki rolünden ötürü Türkiye medyasında çarşaf çarşaf övülen 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin şimdi darbecilikten yakalanan 360 general içindeki en üst rütbeli olması örneğini verdi.

Reuters’e konuşan Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin Türkiye uzmanlarından Aaron Stein, “Türk ordusu artık kırık dökük bir güç ve düzelmesi yıllar alacak” dedi. Stein, “Darbeciler haydut bir fraksiyonun çok ötesinde. Huduti’nin kaybedilmesinin ötesinde, tüm güvenlik aygıtı artık PKK ve IŞİD’in yanı sıra bir başka tehdide daha odaklanmak zorunda” diye konuştu. Huduti’nin ifadesine darbeye katıldığını reddettiğini aktaran Reuters, suçlu olsun olmasın, binlerce askerin gözaltına alınmasının, ordunun kendisini laik demokrasinin nihai koruyucusu addettiği bir ülkede Silahlı Kuvvetleri derinden sarstığını belirtti. TSK hakkında yazıları bulunan Gareth Jenkins, “15 Temmuz’dan beri gördüklerimiz Türkiye ve TSK üzerinde gelecek 20-30 yıl etkide bulunacak bir sürecin başlangıcı. Devasa bir etkisi olacak” dedi. Jenkins “Son derece siyasileşen bir ordu göreceğiz. Kaçınılmaz olan güven kaybının operasyonel kabiliyetler üzerinde olumsuz etkisi büyük olacak” öngörüsünde bulundu.

KORKUTUCU BİR ETKİ OLACAK

Eski NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı James Stravridis de darbe girişiminin sonuçlarının, Türk ordusunun hazır olma durumuna korkuutucu bir etki yapacağını söyledi. Stravridis Foreign Policy dergisine şunları yazdı: “Tam teşekküllü müttefiklik faaliyetleri kapsamında görevlerini yerine getirme kabiliyeti üzerinde güçlü bir olumsuz etkisi olacak. Darbe sonrası ordu maalesef iç ihtilaflara, bitmek bilmeyen soruşturmalara ve sadakat denetimlerine çok keskin biçimde odaklanacak, yani bir kurum olarak hayatta kalma mücadelesi verecek.”

ORDUNUN GENETİĞİNİ BOZDULAR

Balyoz’dan hapse atılmış emekli Generel Ahmet Yavuz, “Ordu içinde Gülenci yapılanma olduğunu biliyorduk. Bazılarının adını bile biliyordum. Ama şimdi durumun sandığımdan çok daha vahim olduğunu anlıyorum” dedi. Yavuz, “Hükümet ve TSK’nin başındakiler uyarılarımızı görmezden geldi. Ordunun genetik yapısını mahvettiler, bu da Gülencilerin orduda istedikleri gibi hareket etmesi için alan yarattı” diye sitem etti.

Güvenlik aygıtındaki yeniden organize oluşun özel harekât polisine daha fazla rol vereceğini belirten Reuters, bunların şimdiden Erdoğan’ın sarayında daha görünür hale geldiklerini aktardı. New York’taki St. Lawrence Üniversitesi’nin Türkiye uzmanı Howard Eissenstat “Hükümetin orduda büyük temizlik yapmaktan başka seçeneği yok. Saflarında başka darbeci kalması ihtimalini kaldıramaz. TSK’nin yeniden inşası birkaç yıl alacaktır ama yapılanmayı ve güveni yeniden inşa etmek çok daha uzun zaman alacak” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 27.07.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212