banner200
banner222
08 Eylül 2016 Perşembe 08:04
Rakka’ya girerseniz IŞİD buraya taşınır
banner188
banner213
banner230

BURAK ABATAY / @abatayburak
[email protected]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi için gittiği Çin’den dönerken olası bir Rakka ve Musul operasyonu için sinyaller verdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Rakka’nın IŞİD’den arındırılması için Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini belirten Erdoğan, “Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bizim açımızdan bir sıkıntı olmayacağını belirttik. Askerlerimiz bir araya gelsinler, ne gerekiyorsa bu yapılır dedik” ifadelerini kullandı.

Erdoğan PKK’nin Musul’da yer edinmeye çalıştığını ileri sürerek “yarın Türkmenleri tamamen bitirmeye kalkabilir. Dolayısıyla Musul’un güvenliği için her şeyi gözden geçireceğiz’’ dedi. Suriye bazı bölgelerin IŞİD, YPG güçlerinin elinde olduğunu da kaydeden Erdoğan “bu son 11-12 günlük operasyonlar için ılımlı muhalifleri eğit-donat kapsamında yetiştirmiştik. Bunlardan bin 400 ılımlı muhalifi kendi topraklarımızdan Cerablus’un batısına soktuk” diyerek kentin bu alındığı vurguladı.

Ortadoğu araştırmalarıyla bilinen Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve 21.YY Türkiye Enstitüsü Ortadoğu ve Afrika Masası Başkanı Doç.Dr. Serhat Erkmen ve CHP Dış İlişkiler Sorumlusu eski Büyükelçi Öztürk Yılmaz, Erdoğan’ın açıklamalarını BirGün’e değerlendirdi.

IŞİD içeride vurur
“IŞİD’in ortadan kaldırılmasını savunmayan yok, bunun gerçekleşmesi için de Rakka’nın kurtarılması gerekir” diyen Erkmen, ancak bunun Türkiye’nin başlı başına alacağı bir rolle değil, aksine bütün bir koalisyon güçleriyle yapılması gerektiğini söyledi.

IŞİD’e karşı olası bir Rakka operasyonuyla beraber Türkiye’de de IŞİD’in tehdidinin büyüyebileceğini söyleyen Erkmen, şunları kaydetti: “Bunu söylemek için Ortadoğu uzmanı olmaya gerek yok. IŞİD hem Rakka’da hem de dışarıda, elinde olan tüm araçlarla bu operasyona karşı koymaya çalışacak. Bunu şu anlamda değerlendirmek gerekiyor: Türkiye ve ABD arasında Rakka konusunda bir fikir birliğine varıldı mı? ‘IŞİD’le mücadele edeceğiz’ sadece bir söylem midir, onu bilmek lazım.”

Olası Rakka operasyonunun Türkiye’nin batıdaki ‘IŞİD’e destek veren ülke’ imajını yenileyip Erdoğan için ‘IŞİD’i yok eden kahraman’ algısı yaratacağına dair iddialara ise Erkmen, “Türkiye IŞİD’le mücadele anlamında yanlış bir kamuoyu bilgilendirmesi yaptı. IŞİD’e karşı yapılan şeyleri doğrudan anlatamadı. Ama elbette ki IŞİD’le mücadele bu anlamdaki var olan tereddütleri azaltabilir” yanıtını verdi.

Erkmen ayrıca, ABD’nin ya da Avrupa’nın IŞİD’le mücadelede dertlerinin Suriye’nin geleceğinde etkin rol oynamak üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Suriye ile çalışılmalı
CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise Rakka operasyonunun risk taşıdığını şu sözlerle ifade etti:

“Türkiye Rakka’yı IŞİD’ten temizlerse, Rakka muhaliflere kalacak. O noktada da Türkiye’nin Esad’la çatışması ve diğer noktada da PYD ile çatışması gündem olabilir. Bu gruplarla Türkiye’nin çatışması ihtimali, bu grupların arkasındaki güçlerle de çatışması anlamına gelebilir. Risk barındırır. Dikkatli olunması gerekir.”

Yılmaz, “Askeri bir operasyonun mutlaka siyasi ve stratejik bir ayağının olması gerekir. Bir operasyonu yaptığınız zaman, bunu sadece koridoru kapatmanın ötesinde Suriye’nin toprak bütünlüğü ile alakalı ve bu ülkede devrede olabilmek için de yapabilmelisiniz. Bu olmadığı zaman, askeri başarı ne kadar olursa olsun siyasi bir kazanıma dönüşemez. Bunun için de diğer taraflarla iş birliği ve uyumun da olması gerekir” dedi.

Yılmaz, bu tür operasyonlarda uluslararası toplumla bir koordinasyonun ve işbirliğinin de önemini işaret etti. Rakka operasyonunun da sonuçlarının, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye’de siyasi olarak Türkiye’nin elinin güçlenmesi anlamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Suriye’nin siyasi atmosferinin çok taraflı ve değişken olduğundan bahseden Yılmaz, “Suriye’de gelişmelere bağlı olarak ittifak yapısı da değişiyor. Bizim de bu esnekliği dikkate almak gerekir ki istenmeyen güçlerle çatışmaya maruz kalmayalım. Ve iç savaşa taraf olmayalım. Bunu görmemezlikten gelemeyiz” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.09.2016 08:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol