banner200
banner222
05 Eylül 2016 Pazartesi 08:02
Rahibe Teresa azize ilan edildi
banner188
banner213
banner230

Vatikan'da düzenlenen ayinle Rahibe Teresa resmen Katolik Kilisesi azizelerinden biri oldu. Ayin için yüz binlerce kişi Aziz Petrus Bazilikası'nı ve aynı adı taşıyan meydanı doldurdu. Ayin, Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francis'in Papalık dönemindeki en önemli olay olarak öne çıkıyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Katolik Kilisesi, 'kutsal bir hayat sürdüğü için ölümünden sonra cennete giden ve Tanrı aracılığı ile mucizeler gerçekleştirebilen insanları' ‘aziz' olarak tanımlıyor. Azizlik payesinin verilmesi için bu kişilerin 2 mucize gerçekleştirmiş olması şartı aranıyor.

HİNTLİ BİR KADINI İYİLEŞTİRMESİ İLK MUCİZE OLARAK KABUL EDİLİYOR

Rahibe Teresa'nın kanser hastası Hintli bir kadını iyileştirmesi ilk mucizesi olarak kabul ediliyor. Papa Francis, beyin iltihabı olan Brezilyalı bir adamı iyileştirmesini Rahibe Terasa'nın ikinci mucizesi olarak geçen yıl kabul etmişti. Brezilyalı adam ve eşi iyileşmesine yardım etmesi için 1997'de hayatını kaybeden Rahibe Terasa'ya dua ettiklerini kaydetmişti.

Rahibe Teresa, 2003 yılında kutsal ilan edilmişti.

TERASA'YA YÖNELİK YOĞUN ELEŞTİRİLER VAR

Ancak Rahibe Teresa gerek söz konusu 2 mucize nedeniyle, gerekse gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmekten ziyade, yardım faaliyetlerini misyonerlik çalışmaları için kullandığı iddiasıyla yoğun eleştirilere maruz kaldı. Kurduğu Hayırsever Misyonerler Cemaati'nde hastaların kötü şartlarda bakıldıkları ve bağışların şeffaf bir şekilde ihtiyacı olanlara yardım için aktarılmadığı ise gelen yöneltilen diğer eleştiriler arasında.

TERESA KİMDİR?

Özellikle Hindistan'da yoksullara yaptığı yardımlarla dünyaca ünlenen Teresa, 26 Ağustos 1910'da Üsküp'te doğdu. 1950 yılında Vatikan'ın izniyle Hayırsever Misyonerler Cemaati'ni kurdu. Hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Rahibe Teresa 5 Eylül 1997'de Kalküta'da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 08:02
Anahtar Kelimeler:
DuaAğustos
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol