banner200
banner222
05 Ağustos 2016 Cuma 17:24
Putin: Azerbaycan ve İran ile teröre karşı işbirliği mümkün
banner188
banner213
banner230

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve İran ile birlikte terörle mücadele alanında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

8 Ağustos'ta Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ilk kez üçlü zirve yapacak olan Putin, ziyaret öncesinde Azerbaycan Devlet Haber Ajansı'na (AZERTAC) röportaj verdi.

Sputniknews'te yer alan habere göre Rus lider, Rusya, Azerbaycan ve İran'ın üçlü formatta terörle ve uyuşturucu trafiğiyle mücadele alanında işbirliği için iyi bir perspektife sahip olduğunu vurguladı.

'ORTADOĞU VE AFGANİSTAN'DAKİ DURUM RAHATSIZ EDİCİ'

İstikrarsızlık kaynağı Ortadoğu ve Afganistan'daki durumdan rahatsızlık duyduklarını ifade eden Putin, "Uluslararası terör ve sınır ötesi suç tehdidi bu bölgelerden yayılıyor. Rusya, Azerbaycan ve İran, bu tehditlere karşı koymak için yakın bir diyalog başlattı" dedi.

Putin, üçlü zirvede terörle mücadele, Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru projesi ve farklı alanlarda işbirliği konularını masaya yatıracaklarını belirtti.

'TERÖRE KARŞI BM ÇATISI ALTINDA ORTAK MÜCADELE ŞART'

Son dönemde çeşitli ülkelerde yaşanan saldırıları da değerlendiren Rusya Devlet Başkanı, "Terörle mücadelede çifte standart uygulanması kabul edilemez. Teröristler iyi ve kötü olmak üzere sınıflandırılamaz. Ayrıca terörist ve aşırıcı örgütlerin siyasi veya jeopolitik çıkarlar için kullanılamaz" ifadelerini kullandı.

Putin, son dönemdeki saldırıların teröre karşı koymak için BM'nin koordinasyonu altında ortak hareket edilmesi gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

'DAĞLIK KARABAĞ İÇİN REÇETE SUNMAYACAĞIZ'

Putin'e Dağlık Karabağ'daki krizin çözümü için atılabilecek adımlar soruldu.

Rusya'nın Azerbaycan ve Ermenistan'a çözüm için 'reçete' sunmayacağını ve taraflar yapacağı her türlü çözüm önerisini desteklemeye hazır olduklarını belirten Putin, "Taraflar, dışarıdan baskı olmadan, kendi aralarında anlaşmaya varmalı. Çözümle birlikte kazanan ya da kaybeden bir taraf olmamalı" diye konuştu.

'KARABAĞ'DA ÇÖZÜM KONUSUNDA TEKEL OLMA NİYETİNDE DEĞİLİZ'

Öte yandan Putin, Dağlık Karabağ'daki krize yönelik çözüm arayışlarında tekel olma hedefleri bulunmadığını vurguladı.

Rusya'nın tekel olmak istediğine dair birtakım haberlere rastladıklarını anımsatan Putin, "Bu bir yanılsama. Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin katılımıyla yapılan üçlü zirveler, Rusya, ABD ve Fransa'nın eş başkanlığını yaptığı AGİT Minsk Grubu'nun çabalarına katkı sunuyor. Belirtmem gerekir ki, ABD'li ve Fransız temsilciler de, Saint Petersburg'da yapılan son üçlü zirvede hazır bulundu" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.08.2016 17:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol