banner200
banner222
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:23
Polonyalı kadınlardan kürtaj yasağı protestosu
banner188
banner213
banner230

Polonyalı kadınlar kürtajın yasaklanmasını isteyen öneriye karşı ayaklandı.

Göstericilerin, ''Varım-Düşünüyorum-Ben karar veririm'' sloganını attığı yürüyüş sırasında ''Kadın hakları insan hakkıdır'' pankartları taşındı.

Polonyalı kadınların gösterisi geçen yıl Facebook üzerinden Dziewuchy Dziewuchom ''Kadınlar için kadınlar'' adı altında örgütlenen grup tarafından düzenlendi. 100 binin üzerinde üyesi bulunan grubun sözcülerinden Bozena Przyluska gösteride yaptığı konuşmada ''Bu ülkede kadınlar toplumun yarısını oluşturuyor. Biz saygı istiyoruz. Biz haklarımıza saygı gösterilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Kürtaj karşıtlarının gündeme getirdiği, Polonya toplumunda güçlü bir yeri olan muhafazakâr Katolik Kilisesi'nin de desteklediği önerinin yasalaşması durumunda kürtaj sadece hamilelik nedeniyle kadının yaşamsal tehlike altında bulunması durumunda yapılabilecek.

Hükümetteki Hak ve Adalet Partisi'nin desteklediği vatandaş inisiyatifi tarafından gündeme getirilen kürtaj yasasının parlamentoda görüşülebilmesi için 100 bin imzanın toplanması gerekiyor.

Mevcut kürtaj yasasının dahi çok kısıtlayıcı olduğu Polonya'da yılda sadece 2.000 kürtaj yapılırken, her yıl 150-200 bin kadın kürtaj yaptırabilmek için başka ülkelere gitmek zorunda kalıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.06.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol