banner200
banner235
banner225
04 Ekim 2016 Salı 09:03
Polonya’da 6 milyon kadın kürtaj hakkı için grevde
banner188
banner213
banner230

Polonya'da kadınlar, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını protesto etmek için bugün greve gitti.

Kadınlar, "Kara Pazartesi" adını verdikleri yürüyüşler kapsamında, başkent Varşova dahil birçok şehirde, siyah kıyafetleriyle sokağa çıktı.

Polonyalı kadınlardan kürtaj yasağı protestosu

"Ağıt yakan" kadınlar, pankartlarıyla fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı.

Protestolara katılan kadınlar, iş ve okullarına gitmeyi, ev işleriyle ilgilenmeyi reddediyor.

Greve destek için bazı şirketler bugün ofislerini kapatırken, bazıları da kadın çalışanlarına eylemlere katılması için izin verdi.

Eylemciler, İzlanda'da 1975'te kadınlar tarafından gerçekleştirilen grevden ilham aldı.

Avrupa'nın en katı ülkelerinden

Polonya halihazırda Avrupa'nın en katı kürtaj yasalarından birine sahip.

Ülkede kürtaj bazı özel durumlar dışında kürtaj büyük oranda yasaklanmış durumda. Kürtaj yasağının istisnaları ise şöyle:

Kadının hayatının tehlikede olduğu durumlarFetüs için ciddi ve geri döndürülemez hasar yaratabilecek riskli durumlarHamileliğin tecavüz ya da ensest ilişki sonucunda olduğu durumlar. (Ancak bunun savcılık tarafından teyit edilmesi şart)

Polonya'da, yasadışı kürtajların sayısının yasal olanlara göre çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Yasal olarak bitirilen hamileliklerin sayısı 2 bin civarında. Yasadışı kürtaj sayısının ise 10 bin ile 150 bin arasında değiştiği düşünülüyor.

Tasarının yasalaşması halinde, kürtaj yaptırdığı ortaya çıkarılan kadınlar 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Kürtajı yapan doktorlar da, hapisle cezalandırılabilir.

'Bir kadın ve doktor olarak sokaktayım'

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan eylemcilerden 27 yaşındaki doktor Dagny Krankowska yasa tasarısının, ruhsal travmalar ve "yeraltı" kürtajlarında artış gibi riskler içerdiğini söyledi.

Dagny Krankowska, "Öncelikle ben bir kadınım. İkinci olarak ben bir doktorum ve hastalarımın sağlığını önemsiyorum. Bu yeni yasa, kürtajın tamamen yasaklanmasının önünü açtığı gibi, kadınların kendi bedenleri ve aile planlaması konusunda karar vermesini engelleyecek." dedi.

Krankowska'ya göre, anne karnındaki hastalıkların kadının kararı dışında doğumla sonuçlanabilmesi ve ardından gelebilecek ölüm ve travmalar da önemli sorunlar.

Soyadını vermek istemeyen eylemcilerden 26 yaşındaki Maria ise "Tüm Polonyalı kadınlar için buradayım" diye konuştu.

Polonya hükümetinin "kadınlarla savaşa girmeyi tercih ettiğini" belirten Maria, bu nedenle hükümeti protesto ettiğini söyledi.

Polonya - Yüzbinlerce kadın hükümetin kürtaj yasağına karşı genel grev yaptı. 20 şehirde hayatı durdurdu pic.twitter.com/uMe4qzRQuI

— Qestuka (@Qestuka) October 3, 2016

Çocuk sahibi olmak isteyen Maria için eylemlere katılmasının "kişisel sebepleri" de var:

"Henüz çocuğum yok ama çocuk sahibi olmayı çok istiyorum. Aslında eşim ve ben çocuk sahibi olabilmek için hazırlanıyoruz. Ancak bir sağlık sorunum yüzünden hamile kalmamın ve gebeliği sürdürmemin zor olacağını öngörüyorum. Bu sebeple, bir şeyler ters giderse bile gebeliği sonlandırmaya zorlanmayacağımdan emin olmak istiyorum." (BBCTürkçe)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 09:03
Anahtar Kelimeler:
DoktorAvrupaAileçocukBbc
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol