banner200
banner222
17 Şubat 2016 Çarşamba 16:02
Polis Cengiz'i korudu
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU-Ankara

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çıkarılması planlanan bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’ten beri nöbet tutan Artvin halkına polisin biber gazı ve plastik mermi ile saldırması Ankara ve İstanbul’da protesto edildi. Ankara’da Cengiz İnşaat önündeki eyleme polis biber gazı ve kalkanlarla sert müdahale etti. Polisin insanların gözlerini hedef alarak biber gazı sıktığı dikkati çekerken, saldırıda en az 9 kişi gözaltına alındı.

“Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez”

Ankara’da Artvinliler Derneği’nin çağrısı ile Cerattepe’de süren direnişe destek vermek ve Artvinlilerle dayanışmak için Cengiz İnşaat önünde eylem yapıldı. Cerattepe’de yapılmak istenilen doğa katliamına izin verilmeyeceğinin altı çizilen eylemde “Sizler Artvin’de huzurumuzu bozdunuz. Bizim huzurumuz bozuldu. Cengiz İnşaat’ın da huzuru kalmasın” denilerek oturma eylemine başlandı. Eylemde sık sık “Cerattepe Geçilmez, Artvin Halkı Yenilmez” sloganı atıldı. Eylemde, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın aralarında bulunduğu gözaltındaki 4 kişinin serbest bırakılması talep edildi.

Bırakın Artvin’imiz yeşil kalsın

Eyleme katılarak destek veren Artvinli Ayperi Torun, “yeşil Artvin’imizi kurtarmaya çalışıyoruz. Nemden durulmaz oldu Artvin’de… HES’ler yapıldı, barajlar yapıldı. Artvin’imizi kurtarmak istiyoruz. Ben bu yaşta Artvin’i kurtarma mücadelesi veriyorum. Bu üç-beş kişi olmaz, bütün Artvinliler gelsin. Bırakın Artvin’imiz yeşil kalsın” dedi.
Kargadan başka kuş tanımayanı tanımıyoruz.

“Nöbete de varım, direnişe de…” diyen Artvinli Zeliha Yakıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bir hukuk davası açtık. Kanuna saygısızlığımız olmaz. Bölgeye geldiler, gezdiler. Koza İnşaat’ın yaptıklarını beğendiler. İlla da biz yiyelim biz içelim diyorlar. Afiyet olsun. Artvin’de toprak cep arazisidir. Biz bununla geçinip çocuklarımızı okuturken önce buraları elimizden aldırlar. Baraj yapacağız dediler. Helal olsun dedik. Bu sefer yan kolları da alacağız dediler. Ona da eh dediler. Oda geçti. Şimdi de alel acele biz altını isteriz diye tutturdular. Ne yerseniz yiyin, Cerattepe’ye dokunmayın. Bu maden çıkarken zararsız çıkarsa ona da eyvallah. Ama siz diyorsunuz ki ben bu adamdan başkasını tanımam. Ee sen kargadan başka kuş tanımıyorsan, ben de seni tanımıyoruz.”

Doğamızı katletmeyin dedik diye saldırın!

Cerattepe’de süren direnişe destek verenlerin oturma eylemine polis saldırısı gerçekleşti. Saldırıda çok sayıda kişi biberin yoğun olarak sıktığı biber gazından etkilenirken en az 9 kişi gözaltına alındı. Polis saldırısı sonrasına tepkiler yükseldi. Polislerin karşısına geçerek “Yeter artık!” diyen Artvinli Ayperi Torun şunları kaydetti: "Siz insan evladı değil misiniz? Artık yeter! Hırsızlık mı yaptık, insan mı öldürdük? Biz ağacımızı kesmeyin, doğamızı katletmeyin dediğimiz için mi böyle davranıyorsunuz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol