banner200
banner222
19 Nisan 2016 Salı 18:23
Pentagon 'hacklenmek' için yarışma düzenliyor
banner188
banner213
banner230

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, siber güvenliğini test etmek üzere hacker yarışması başlattı. 12 Mayıs'a kadar sürecek olan yarışmada bilgisayar korsanlarından, Pentagon'un bilgi işlem sistemindeki açıkları tespit etmeleri isteniyor.

Korsanlara, büyük bir açık tespit etmeleri halinde para ödülü verilecek. Sistemdeki boşlukları bulmayı hedefleyen benzer girişimler özel teknoloji şirketleri tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Google, Facebook, Microsoft ve Yahoo daha önce "arıza avcıları" yarışmaları düzenlemişti. Facebook'un ödül programını başlattığı 2011'den bu yana hackerlara 3 milyon dolardan fazla ödül dağıttığı tahmin ediliyor.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, binlerce kişinin yarışmaya katılmasını beklediklerini söyledi. Güvenlik uzmanları uzun süredir ABD yönetimini siber güvenlik alanında büyük teknoloji şirketlerinden fikir almaya ve bu tarz arıza avcılığı yarışmaları yapmaya teşvik ediyordu.

Pentagon yetkilileri, kendi bilgisayar güvenliği uzmanlarının çalışmalarının yanında dışarıdan katılımcıların, sistemde başka zayıflıklar ve açıklar bulacağını tahmin ediyor.

ABD vatandaşı olma şartı var

Pentagon yarışma sonucunda ödül verirse, dünyada ilk kez bir devlet bilgisayar korsanlarına para ödülü vermiş olacak. Bu ay başlayan yarışmaya katılabilmek için ABD vatandaşı olmak ve kayıt yaptırmak gerekiyor. Sabıka kayıtları incelenen adaylara, Pentagon'ın bazı bilgisayar ağlarına giriş izni veriliyor. Ancak ilk etapta daha "hassas ağlar" ve başlıca silah programları, bilgisayar korsanlarına giriş izni verilen projeye dahil edilmedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.04.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol