banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Ağustos 2016 Pazar 13:44
'Parsel parsel' cemaate peşkeş çekilen araziler

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi, daha önce Fethullah Gülen cemaatine ait okullara peşkeş çekilen yerleri açıklamaya başladı.

Geçmişte belediye ve bakanlıklar eliyle Gülen cemaatine aktarılan araziler çok tartışılmıştı. Son olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında eski Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın “Paralel yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır” sözleri gündeme damga vurmuştu.

İleri'de yer alan habere göre, HKMO Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Arınç'ın sözlerine atıfta bulunularak, Ankara'da 'parsel parsel' cemaate peşkeş çekilen arazilerin birer birer açıklanacağı belirtildi. İlk olarak ise Yenimahalle'de kamuya ait bir arazinin cemaate ait okula verildiği açıklandı. Açıklamada, Yenimahalle İlçesi’ne ait Varlık Mahallesi 8409.00m2 alana sahip 7564 ada 1 parseldeki cemaate bağlı Özel Hasan Tanık Ortaokulu’nun, Maliye Hazinesine ait ve cinsi tarla gözüktüğü belirtildi.

Okulun darbe girişimi sonrasında mühürlendiğinin belirtildiği açıklamada,“Güncel tapu kayıtlarında Maliye Hazinesine ait “tarla” olarak gözüken bu taşınmaz, Mayıs 2012 yılına kadar mahallelinin top oynadığı ortak kullanım alanı iken, bu tarihten sonra Cemaatin hizmetinde faaliyet yürüttüğü iddia edilen özel bir okula tahsis edilmiştir.. MEB tarafından gerçekleştirilen bu tahsis sorgulanmalı ve soruşturulmalıdır. Cemaat yapılanması için başından beri bu duruma izin veren yetkililerinin ifadesi alınmalı, deliller ışığında gerekli idari ve hukuki işlemlere ivedilikle başlanılmalıdır.” ifadelerini kullanıldı.

Açıklamada ayrıca “Önümüzdeki günlerde ”parsel parsel” açıklamaya devam edeceğimizi belirtiyor, Ankara’nın parsellerinin cemaate peşkeş çekildiğini, bunun bir merkezi yönetim anlayışından kaynaklandığını düşünüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.08.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177