banner200
banner222
15 Şubat 2016 Pazartesi 15:22
Papa'nın aşk hayatına ilişkin belgeler ortaya çıktı
banner188
banner213
banner230

Katoliklerin 2005'te hayatını kaybeden lideri Papa 2. Jean Paul'un, 30 yıl boyunca evli bir kadınla yazıştığını gösteren yüzlerce mektup ve fotoğraf ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, Papa 2. Jean Paul'un Polonya asıllı ABD vatandaşı filozof Anna-Teresa Tymieniecka ile yazışmaları, Polonya'daki Ulusal Kütüphane'de bulundu.

Tymieniecka'nın ölümünden birkaç yıl önce, 2008'de Ulusal Kütüphane'ye bağışladığı kişisel arşivinde yer alan mektuplar, ikili arasındaki ilişkinin 1973'te başladığını gösteriyor. Tymieniecka'nın, o zamanlar Krakow başpiskoposu olarak görev yapan ve gerçek adı Karol Wojtya olan Papa 2. Jean Paul ile yazdığı bir kitap dolayısıyla temasa geçtiği sanılıyor. Mektuplar, 1973'te 50 yaşında olan Tymieniecka'nın, Kardinal Wojtya'yı ziyaret etmek için ABD'den Polonya'ya geldiğine ve ikilinin ziyaretten kısa bir süre sonra mektuplaşmaya başladıklarına işaret ediyor.

Diğer taraftan Tymieniecka ve Wojtya arasındaki ilk mektuplar, resmi bir dille yazılmış. Sonraki mektuplarda ise ikili arasındaki ilişkinin ilerlemesiyle, çok daha samimi bir dil sergilendiği görülüyor. Wojtya'nın eseri üzerinde çalışmaya karar veren ikilinin, birçok kez bir araya geldiği biliniyor. Bu görüşmelerden bazılarına Wojtya'nın sekreterinin de katıldığı, diğerlerinde ise Tymieniecka ve Wojtya'nın yalnız olduğu sanılıyor.

'TERESAM, KALBİNİN PARAMPARÇA OLDUĞUNDAN BAHSEDİYORSUN'

Kardinal Wojtka, 1974'te gönderdiği bir mektupta Tymieniecka'ya, 'son derece anlamlı ve derin bir biçimde kişisel bulduğu mektuplarını tekrar tekrar okuduğunu' yazmış.Tymieniecka da 1976'da düzenlenen Katolik Konferansı'na katılmak için ABD'ye gelen Wojtka'yı, New England'daki aile evlerinde kalması için davet etmiş. Kardinal Wojtka Eylül 1976 tarihli taşıyan bir mektupta da, "Sevgili Teresam, yazdığın üç mektubu da aldım. Kalbinin paramparça olduğundan söz ediyorsun, lakin bu sözlerine yanıt veremiyorum" diye yazmış.

'BU KOLYE, SENİ HİSSEDEBİLECEĞİM BİR ŞEY'

Mektuplarında Tymieniecka'dan 'Tanrı'nın armağanı' olarak söz eden Kardinal Wojtyla, filozofa kendisi için büyük değer taşıyan bir kolyesini hediye etmiş. Wodjtka da 10 Eylül 1976'da gönderdiği mektubunda şu ifadeleri kullanmış: "Geçen yıldan bu yana 'Ben sana aitim' sözlerine bir yanıt arıyordum. Sonunda buldum: İşte bu kolye. Bu kolye, her yerde, her durumda, yakınımda ya da uzağımda olduğunda seni hissedebileceğim bir şey."

PAPA OLDUKTAN SONRA DA 'UNUTMAMA' SÖZÜ VERMİŞ

Öte yandan Wojtka, papa olup Papa 2. Jean Paul adını aldıktan sonra yazdığı mektubunda ise "Birbirimize mektup yazmaya devam etmeliyiz. Hayat yolculuğumun bu yeni evresinde hiçbir şeyi unutmayacağıma söz veriyorum" ifadelerine yer vermiş.

Bu arada arşivde mektupların yanı sıra ikilinin bir arada olduğu fotoğraflar da bulundu. Fotoğrafların, Wojtka'nın Tymieniecka'yı davet ettiği yürüyüşler, kayak seyahatleri ve kamp yolculuğu sırasında çekildiği sanılıyor. Fotoğraflar arasında Tymieniecka'yu papa seçildikten sonra 2. Jean Paul adını alan Wojtka'yı Vatikan'da ziyaret ederken gösteren kareler de bulunuyor.

PSİKİYATRİSTİYLE DE YAZIŞMIŞTI

Kardinal Wojtyla'nın, mektuplaştığı başka kadın arkadaşlarının da olduğu biliniyordu. Hatta bu arkadaşlardan biri yıllarca yazıştığı psikiyatrist Wanda Poltawska'ydı. Wojtka'nın, Tymieniecka'ya yazdığı mlektuplar ise son derece duygusal olmaları ve ilişkilerinin anlamını sorgulayan ifadeler nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor.

Wojtka, 27 yıl papalık koltuğunda oturduktan sonra 2005'te hayata veda etmiş, 2014'te aziz ilan edilmişti. (Sputnik)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 15.02.2016 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol