banner200
banner222
16 Nisan 2016 Cumartesi 12:43
Papa Françesko ve Patrik Bartholomeos mülteciler için Midilli
banner188
banner213
banner230

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko Yunanistan'ın Midilli Adası'na indi.

Papa’yı havalimanında Başbakan Aleksis Çipras, İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Atina Başpiskoposu Leronimos ve Ortodoks din adamları resmi törenle karşıladı.

Papa ve Çipras havalimanında kısa bir görüşme gerçekleştirecek.

Görüşmenin ardından dini liderler ve Çipras adada mültecilerin tutulduğu Moria kampını ziyaret edecek.

Ziyaret öncesinde havalimanında geniş güvenlik önlemleri alındı.

10 MÜLTECİYİ VATİKAN'A GÖTÜRECEK

Atina Haber Ajansı'nın (ANA) haberine göre Papa, Avrupa ülkelerine yerleştirme programlarına desteğinin sembolü olarak 10 mülteciyi Vatikan'a götürecek.

Mültecilerin, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında göçmenlere ilişkin varılan mutabakatın yürürlüğe girdiği 20 Mart öncesinde Yunanistan'a varıp ülkede mahsur kalan mülteciler arasından seçileceği bildirildi.

Mültecilerin, sağlık sorunları olan, engelli veya tek ebeveynli ailelerden oluşacağı ifade edildi.

Mültecilerin iadesi konusunda Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. 4 Nisan'da uygulamaya giren mutabakata göre, Türkiye, kendi topraklarından Yunan adalarına 20 Mart'tan itibaren geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul ediyor. Bu kişiler adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde tutuluyor.

Mültecilerden Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılıyor. Suriyeliler ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderilecek.

20 Mart'tan önce geçiş yapanlar ise Yunanistan'da sığınma başvurusu yapabilecek veya yeniden yerleştirme yoluyla diğer Avrupa ülkelerine gönderilebilecekler. Bu kapsamda, Avrupa ülkelerine geçen yılın kasım ayından bu yana yaklaşık bin sığınmacı yerleştirildi.

Papa, göçmen sorununa dikkat çekmek için geldiği Midilli'de şu saatlerde adada göçmenlerin tutulduğu Moria kampını ziyaret ediyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.04.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol