banner200
banner222
02 Şubat 2016 Salı 12:23
Palandöken: elektrik faturalarındaki gider kalemleri vergi gibi
banner188
banner213
banner230

Palandöken, yazılı değerlendirmesinde,Benzin, mazot için ödediği vergiler ve elektrik faturalarındaki gider kalemleri esnafın maliyetlerini yükseltiyor. Esnafın ayakta kalabilmesi ve istikrar için ek külfetlerin 5 yıl kaldırılması gerekir. Esnafımıza verilecek ucuz akaryakıt ve indirimli elektrik tarifesi uygulanması ile maliyetler azalır, enflasyon düşer, yurttaşa ucuzluk olarak yansır,dedi.

ESNAFA UCUZ ELEKTRİK TARİFESİ UYGULANMALI
Esnaf ve sanatkarlara uygulanan yüksek tarifenin indirilmesi gerektiğini belirten Palandöken, şöyle devam etti: Şu an en yüksek elektrik bedelini esnaf ve sanatkarlarımız ödemektedir. Elektrik faturalarındaki iletim, dağıtım, perakende satış ve sayaç okuma bedellerinin yasal dayanağının bulunmadığı mahkeme kararıyla tespit edildi. Yeni tarifelerdeki ,dağıtım bedeli,içerisine kayıp kaçak bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma da dahil edildi. Faturalarda rakamları gören esnaf ve sanatkâr kara kara düşünüyor. Çünkü 454.TL elektrik kullanımına 231 TL gider kalemleri ve 167 TL fon ile vergiler eklenince 851 TL fatura ödemek zorunda kalıyor. Faturanın yüzde 47’si ek külfet ve vergiler. Küçük esnaf olarak kazancımız elektrik, su ve doğalgaz gibi harcamalara gidiyor. Bu zamlar karşısında artık esnafımız iş yerlerindeki cihazları çalıştıramaz duruma gelmektedir. Uygulamadan vazgeçilerek diğer kesimlere uygulanan indirimli fiyatlar esnafımıza da uygulanmalı.DÜNYADA PETROL UCUZLUYOR, BİZE UĞRAMIYOR
Dünyada petrol fiyatlarının 147 dolar seviyesinden 28 dolar kadar hızla düşmesine rağmen yurttaşın cebine yansımadığını anlatan Palandöken, “Petrol fiyatları gerilemesine rağmen 1 litre benzinin yüzde 66.4’ünün, motorinin ise yüzde 62.1’inin ÖTV, KDV olarak devletin kasasına gitmesi petrol fiyatındaki düşüşün yurttaşa yansımasını önlüyor. Akaryakıt fiyatlarındaki vergi yükü hafiflemediği sürece diğer ürünlerin maliyetleri de ucuzlamayacak. Oysa akaryakıt fiyatları ucuz olsa piyasa hareketlenir, yurttaş ucuza seyahat eder, nakliye düşer, maliyetler düşer, fiyatlara olumlu yansır,açıklamasında bulundu.

CHA

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 02.02.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol