banner200
banner222
25 Ağustos 2016 Perşembe 16:43
Oyuncular Sendikası: Şehir Tiyatroları'ndan atılan 20 sanatçı
banner188
banner213
banner230

Oyuncular Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT) bünyesinde “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten atılan 20 sanatçının işe geri alınmasını ve bu listeyi hazırlayan kişilerin ortaya çıkarılmasını talep etti. Bianet'te yer alan habere göre, Sendika 20 sanatçı için işe iade davası açacak.

1 Ağustos’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda taşeron olarak istihdam edilen kimi 10 yılı aşkın süredir, kimi ise 2 yıldır çalışan yirmi sanatçı “Performans Düşüklüğü” gerekçesiyle işten atılmıştı.

"Neden işten atıldılar?"

Oyuncular Sendikası yaptığı açıklamada 20 kişinin SGK çıkışlarının 31 Temmuz 2016 tarihinde ve “22” kodlu “Diğer” gerekçesi ile yapıldığına dikkat çekerek İBBŞT’nin görüşmeler gerçekleştirildiğini ancak işten çıkartılanların nasıl ve ne şekilde belirlendiği hiçbir biçimde anlaşılamadığı gibi, konuyu en derinlemesine bilmesi gereken kimselerin bile listenin hazırlanmasında dahli olmadığının anlaşıldığını belirtti.

“İBBŞT yalnızca bir Belediye Müdürlüğü değil, Darülbedayi’dir. 102 yıllık bu ülkenin ve dünyanın en eski ve köklü tiyatrolarından biri. Bizler böylesi bir kurumda sanatçıların ihale ile taşeron şirketler üzerinden alınıp satılmasının utancı ile baş etmeye çalışırken, bu hukuksuz çalışma düzeni ve mevcut OHAL’e sırtını yaslamış, kim olduğunu kurumun kendisinin dahi bilmediği kişi ya da kişilerce hazırlanan, amacı ve niyeti belirsiz bir liste ile yirmi oyuncunun ekmeği ile oynanmasını kabul etmiyoruz.

"Performansları düşük değildi"

"Performansı düşük diye işten çıkartılan bu arkadaşlarımız İBBŞT’nin şu anda mevcut oyunlarından tam yirmi tanesini, üstelik başrol seviyesinde taşıyan, sadece geçtiğimiz sene bile onlarca prestijli tiyatro ödülüne layık görülen kimselerdir. Bu yirmi arkadaşımızın işten atılmış olması, kendi hayatları ve kariyerlerini durma noktasına getirdiği gibi koskoca Darulbedayi kurumunu da perde açamaz hale getirmiştir.

"Bu çıkartmaların tam da OHAL zamanına denk gelmesi, arkadaşlarımızın İBB İnsan Kaynakları’ndan gelen bir listede ismi olduğu için işten çıkartıldığına dair aldığımız şifahi bilgiler, bu işi iyice karanlık ve derhal aydınlatılmaya muhtaç bir hale getirmiştir."

İşe iade davası açıldı

Sendika, 20 kişi için işe iade davaları açacaklarını bu davayı da diğer davalar gibi kazanacaklarını ancak bu süreçte hatadan geri dönülüp bu kişilerin işe iade edilmesini ve bu listeyi hazırlayan kişilerin ortaya çıkartılmasını talep etti.

20 sanatçının isimleri; Ada Alize Ertem, Ahmet Saraçoğlu, Berna Adıguzel. Burçak Çöllü, Cem Baza, Ceren Hacımuratoğlu, Destan Batmaz, Edip Tepeli, Gürkan Başbuğ, Irmak Örnek, Lale Kabul, Mert Aykul, Nilay Yazıcıoğlu, Özgün Akaçça, Pervin Bağdat, Selin Türkmen,Senem Oluz, Sinem Özlek, Ümit Bülent Dinçer, Yeşim Koçak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.08.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol