banner200
banner216
16 Haziran 2016 Perşembe 17:03
Okuldaki deneyde gözünü kaybetti, verilen ceza şaşırttı
banner188
banner213

Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Mehmet Aslan ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada Mert Öztoprak'ın annesi Ayşe Öztoprak da hazır bulundu.

Mahkeme, Öztoprak'ın yaralanmasının niteliğine ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporun mahkemeye ulaştığını belirtti. Söz konusu raporda, Öztoprak'ın yüzündeki yaranın sabit iz niteliğinde olduğu ve organlarından birinin işlevini yitirdiği kaydedildi.

"Nasıl olduğunu ben de bilmiyorum"

Sanık Mehmet Aslan'ın avukatı Aycan Yıldız, "Müvekkilim fen bilgisi öğretmenidir. Bakanlığın müfredatı doğrultusunda işlem yapmıştır. Tüm önlemlerini almıştır. Beraatına karar verilmesini istiyoruz" dedi. Duruşmada son sözü sorulan sanık öğretmen ise, bilirkişi raporunda olayın meydana geliş nedeninin açıklanmadığını söyleyerek, "Nasıl olduğunu ben de bilmiyorum. Ben ve mağdur yaralandı" dedi.​

3 bin 600 lira para cezası

Mahkeme, sanık Aslan'ı "Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 180 günlük adli para cezasına çarptırdı. Aslan'ın günlüğü 20 liradan toplamda 3 bin 600 lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, öğretmenin yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaate ulaşamadığı gerekçesiyle verilen cezada ertelemeye de gitmedi.

Mert'in avukatı: Temyize gideceğiz

Öztoprak'ın avukatı Aynur Tanay Kanat davaya ilişkin yaptığı hukuki değerlendirmesinde, "Kararın alt hadden verilmesi dolayısıyla yaralamanın ağırlığı ve öğretmenin olaydaki kusuru göz önünde bulundurulduğunda bize göre ceza tayini hukuka aykırıdır. Verilen karar hakkaniyetli olmamıştır. Bu yüzden kararı temyiz edeceğiz. Mert bu olay sonrası sol gözünü tümüyle kaybetti, küçük yaşta katlanılması güç acılar yaşadı. Olayda tümüyle kusurlu öğretmen hak ettiği cezayı alıncaya kadar hukuk mücadelemiz devam edecektir" dedi.

OLAY

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, Mehmet Aslan'ın Üsküdar Ali Fuat Başgil Ortaokulu'nda Fen Bilgisi öğretmeni olduğu, 2 Aralık 2014 günü 6-C sınıfında dersi olan Aslan'ın okul içerisinde bulunan laboratuvarda "su ile yanma reaksiyonu" deneyini yapmak istediği anlatıldı.

Öğretmenin, 11 yaşındaki Mert Öztoprak'ı deneyde kendisine yardımcı olması için yanına çağırdığı sırada patlama meydana geldiği belirtilen iddianamede, öğretmen Aslan'ın gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek olaya sebebiyet verdiği ve sonucunda öğrencisinin yaralanmasına neden olduğu kaydedildi.

Öğretmen hakkında "Taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 16.06.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212