banner200
banner222
19 Ağustos 2016 Cuma 12:43
OHAL’de, 2 bin 308 basın emekçisi işsiz kaldı
banner188
banner213
banner230

15 Temmuz darbe girişimi sonrası medya kurumlarının ‘darbeci’ oldukları gerekçesiyle kapatılması nedeniyle sektörde çalışan 2 bin 308 kişi işsiz kaldı. Bu dönemde basın-yayın emekçilerinin geçmiş alacakları da yok sayılınca, ikinci kez mağdur edilmiş oldular.

Diken'in haberine göre, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası’ndan (BASINİŞ) Alp Tekin Babaç‘ın aktardığına göre, darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlardan gazetecilik iş kolundaki birçok firma da nasibini aldı.

Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre 131 basın kurumu, ‘FETÖ’soruşturması kapsamında kapatıldı ve firmaların malvarlığıyla taşınmazlarının yanı sıra işçilerin alacakları da Hazine’ye devredildi. Ancak KHK’lerde yer alan ‘kapatılan kurumlara dair alacak için hazineden hak talep edilemez’ ibaresi, dava açılsa bile alacakların tahsil edilemeyeceği anlamına geliyor.

Haberde, kapatılan Taraf gazetesinin işçi alacaklarından muaf duruma düştüğü ve kapatılmanın adeta gazete sahibi Başar Arslan için bir kurtuluş niteliği taşıdığı da belirtildi. Taraf’ın, yayınlandığı sürelerde çalışanlarına 7-8 ay boyunca maaş vermeden çalıştırdığı, yapılan itirazlar ve açılan davalar karşısında sürekli adres değiştirdiği, firmayı farklı kişilerin üstüne yaptığı belirtilerek, yaptırımlardan kurtulduğu aktarıldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol