banner237
07 Haziran 2016 Salı 11:43
Oğullarının cenazesine katılan anne babaya 'terör örgütü

Savcılık, Dersim'de çatışmada öldürülen oğulları Özgüç Yalçın’ın cenaze törenine katıldıkları için anne ve babasına, 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla soruşturma açtı. Propaganda yapmakla suçlanan baba Sermet Yalçın, “Oğlumun cenaze törenine katıldığım için suçlanmam hem hukuki hem de vicdani değil” dedi.

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Ovacık'ta 21 Ekim’de TİKKO üyesi oldukları belirtilen Cengiz İçli, Hakan Çakır ve Özgüç Yalçın öldürülmüştü. Cenaze töreninin ardından Hakan Çakır Hozat’ta, Özgüç Yalçın ise Dersim'de defnedilmişti. Başsavcılığın, aralarında Özgüç Yalçın’ın anne babasının da olduğu cenazeye katılanlara soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Baba Sermet Yalçın ve anne Ayşe Yalçın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “talimatla ifadesinin alınması” yazısı üzerine adliyeye çağrıldı. Cenaze töreninde taşınan flama ve yaptığı konuşma nedeniyle 'örgüt propagandası yapmakla' suçlanan anne babanın ifadesini alan savcılık, cenaze sırasında çekilmiş fotoğraf ve görüntüleri de gösterdi.

"O BENİM OĞLUMDUR, ONUNLA GURUR DUYUYORUM"

Baba Sermet Yalçın, verdiği ifadede dosyadaki fotoğrafların kendisine ait olduğunu belirterek, “Oğlumun cenazesine katılmış ve konuşma yapmış olmamdan dolayı hakkımda soruşturma açılmasının hukuki ve insani olmadığını düşünüyorum. Oğlumun örgüt üyesi olup olmadığını bilmiyorum. Oğlumun bir örgüt üyesi olup olmaması bu bağlamda bana önemli gelmemektedir. O benim oğlumdur ve onunla gurur duyuyorum” dedi.

"OĞLUMUN TABUTUNU TAŞIMAKTAN DAHA DOĞAL BİR DAVRANIŞ OLAMAZ"

Anne Ayşe Yalçın da savunmasında fotoğrafların kendisine ait olduğunu belirterek “Oğlum Özgüç’ün örgüt üyesi olduğuna dair bir bilgim bulunmamaktadır. Ben de herhangi bir suç teşkil edecek eylemde bulunmadım. Oğlumun cenaze törenine katılmaktan ve onun tabutunu taşımaktan daha doğal bir davranış olamaz. Onunla da gurur duyuyorum” dedi.

Aynı cenaze törenine katıldığı için hakkında soruşturma açılan Rıza Yalçın Koçak ise ifadesinde cenazeleri defnedilen her iki kişinin de yakın arkadaşı olduğunu belirterek “Ortada suç oluşturacak herhangi bir fiil bulunmamaktadır. Her ikisi de tanıdığım ve gurur duyduğum iki arkadaşımdır” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.06.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol