banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Ekim 2016 Cumartesi 08:03
‘Öğretmenlerimizi geri istiyoruz’

DAMLA BEKLİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ‘proje okul’ kapsamına alınan 155 okulda 8 yılını tamamlayan öğretmenlerin ‘norm fazlası’ gerekçesiyle zorla başka okullara sürgün edilmeine yönelik öğrencileri tepki devam ediyor. Zorla tayin edilen öğretmenlerini önceki gün gözyaşları içinde uğurlayan ve öğretmenlerine veda etmek için bir video klip yayınlayan İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri BirGün’e konuştu.

‘Okula kimliğini öğretmenlerimiz kazandırda’
Öğretmenlerinin geri dönmesini istediklerini belirten liseli genç, “Okulumuz köklü bir okul olduğu için öğretmenlerimizin çoğunun 8 yılın üzerinde bir görev süresi var. Bu yüzden de öğretmenlerin büyük çoğunluğu zorla tayin ediliyor. Sorun şurada: Bu öğretmenler okullara kimliğini kazandıran ve okulları başarılı kılan öğretmenler. Öğretmenlerimizin gitmesiyle başarımız olumsuz etkilenecek. Bu yüzden öğretmenlerimizin gitmesini istemiyoruz. Öğretmenlerimizi geri istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mücadele buluşuyor

Şarkı ve alkışlarla uğurlama
Proje okul kapsamında İstanbul Erkek Lisesi (İEL) ve İzmir Bornova Lisesi (BAL) öğrencileri de, yıllardır eğitim aldıkları öğretmenlerini başka okullara gözyaşları ve alkışlarla uğurladı. ‘Karanlığa sırtını dönen’ İEL öğrencileri tayin edilen öğretmenlerini besteledikleri ‘Efsaneler unutulmaz’ şarkısı ve alkışlarla uğurladı. BAL öğrencileri de ‘norm fazlası sürgünü’ dayatmasıyla dün okuldan ayrılan 74 öğretmeni alkışlarla ve gözyaşlarıyla uğurladı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 08.10.2016 08:03
Anahtar Kelimeler:
EğitimBirgün
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177