banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Ekim 2016 Çarşamba 11:03
ODTÜ, ''Himmet Abi''sini uğurluyor...

BİRGÜN/ANKARA

ODTÜ, tüm yaşamını devrimci mücadeleyle geçiren, son 10 yılda da Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini üstlenen Himmet Şahin’i uğurluyor. Şahin için ilk törenin yapıldığı ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde dostları, demokrasi mücadelesindeki aktif rolünü anlattıkları konuşmalarında kaybından duydukları üzüntüyü de dile getiriyor.

Yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak 3 Ekim yaşamı yaşamını yitiren Himmet Şahin, Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağı verilecek. Saat 15.00’te de sevenleri Vişnelik’te taziye buluşmasında bir araya gelecek.

Üniversitelilerin yanındaydı

1 Ocak 1955’te Sivas’ın Divriği ilçesinde doğan, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra ODTÜ Eğitim Fakültesi’nden mezun olan Şahin, 2006’da Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Şahin, 18 Aralık 2012’de başbakanlığı döneminde ODTÜ'deki Göktürk-2 uydusunun fırlatılması dolayısıyla düzenlenen törene katılan Tayyip Erdoğan'a karşı yapılan protestolarda üniversitelilerin yanında yer almasıyla demokrasi mücadelesindeki yerini bir kez daha pekiştirdi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 05.10.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177